adplus-dvertising

Sinop’ta taşan Karasu çayı tarım arazilerini tehdit ediyor!

Son günlerde etkili olan yağışlar sebebiyle Sinop’un Erfelek ilçesine bağlı Karasu Çayı taştı. 8 köyde ortalama 150 bin dönüm alanda tarım arazileri, sel tehlikesiyle yüksek risk altında olduğu ifade edildi.
Takip et
Sinop’ta taşan Karasu çayı tarım arazilerini tehdit ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sinop ilinde Erfelek Ovası’ndan geçen Karasu Çayı’nda aşırı yağış sebebiyle suyun debisi yükseldi, tarlalara yakın köylerde yer yer taşmalar oluştu. Karasu Çayı’na yakın Kılıçlı, Osmaniye, Dibekli, Mertoğlu, Akliman, Muhsinli, Uzungürgen, Bektaşağa köyleri civarındaki tarlalarda yer yer tarım arazileri sular altında kaldı. Ekili tarla olmaması ciddi maddi hasara yol açmazken, ekim öncesi hazırlıkları yapılan çeltik tarlalarında çiftçilerin emekleri boşa gitti. Suyun debisinin daha da yükselmesi vaziyetinde ciddi problemlere yol açabilir. 8 köyde ortalama 150 bin dönüm alanda tarım arazileri, sel tehlikesiyle yüksek risk altında.

Sinop’ta taşan Karasu çayı tarım arazilerini tehdit ediyor!

Mertoğlu köyünde evinin yakınından geçen çayın, seviyesinin yükseldiğini fark eden Murat Kümeç, taşkın gelmeden hemen önce bahçesindeki kümesinden hayvanlarını çıkarıp güvenli bir yere taşıdı. Kümeç, 30 senedir ikamet ettiği Mertoğlu köyünde Karasu Çayı’nın uzun senelerdir bu seviyede yükselmediğini söyleyerek; “Erfelek Karasu Çayı evin çok yakınından geçiyor. Burada canlı hayvanlarımız vardı, tavuklar ördekler. Su seviyesinin yükselmesiyle bunları almak mecburiyetinde kaldık. Allah daha kötüsünden korusun, suyun daha da yükselmesinden korkuyoruz, yükselmemesi bizim için avantajdır” şeklinde konuştu. Çayın debisinin tarlaların seviyesine kadar yükseldiğini ifade eden Kümeç, “Ortalama iki saat önce bu kadar yükselmemişti, akşamüzeri bu kadar su yoktu burada” dedi.

Sinop’ta taşan Karasu çayı tarım arazilerini tehdit ediyor!

DEVRIK AĞAÇLAR AKINTIYI ENGELLİYOR

Çayın içerisinde devrilmiş büyük ağaçların olduğunu belirten Kümeç, akıntıyı önlediklerini ve bu ağaçları çıkartmanın da kolay olmadığını söyledi. Akıntıyı önlediğini dile getiren Kümeç, çayın içerisinde akıntıyı önleyen cisimlerin temizlenmesi gerektiğini vurguladı.

Sinop’ta taşan Karasu çayı tarım arazilerini tehdit ediyor!

EKIME HAZIRLANAN ÇELTİK TARLALARI ZARAR GÖRDÜ

Bölgedeki ekim dönemi yaklaşan ve ekim hazırlıklarının yapıldığı çeltik tarlalarının zarar gördüğünü belirten Kümeç, “Ovada ekili alan çok ender, yonca, buğday olan var ama geneli çeltik. Hazırlanmaya başlanıyordu, birçoğu da hazırladı. Şuanda selden sonra tekrar hazırlamak mecburiyetinde kalacak. İnşallah daha da yükselmez, yükseldikçe tarımsal arazilerin daha fazla zarar görebileceğini düşünüyoruz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.