adplus-dvertising

Sinop Kalesi’nin surlarında 2 bin 500 yıllık kırlent ortaya çıktı

Gün yüzüne çıkan Sinop Kalesi duvarlarında 2 bin 500 senelik olduğu tahmin edilen kırlent görüldü. Motifte ise dönemin güç sembolü olan ‘boğa başları’ bulunuyor.
Takip et
Sinop Kalesi’nin surlarında 2 bin 500 yıllık kırlent ortaya çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sinop’un tarihi güzelliklerinin gün yüzüne çıkması maksadıyla başlatılan Kent Meydanı Projesi çerçevesinde, binlerce senelik kale surlarının önündeki yapıların kaldırılmasının sonrasında şehrin tarih zenginliği gün yüzüne çıkmaya başladı. Millet bahçesi yapılacak olan askeri gazinonun arka kısmında bulunan kale duvarı üstünde boğa başlığı figürleri gün yüzüne çıktı. M.Ö. 120 ve M.Ö. 63 seneleri arasında Anadolu’da hüküm süren Sinop doğumlu Kral 6. Mithridat dönemine ait olduğu tahmin edilen figürler, dönemin güç sembolü olarak taşlara işlenmiş. Krallık binalarının girişlerine ve çeşitli tapınaklara yerleştirilen figürler, milattan önce boğaya verilen önemi anımsatıyor.

“Güç ve makam sembolü”

Sinop Tarih ve Kültür Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Mensubu Cemalettin Kaya, figürlerin milattan önceki dönemlerde boğanın, güç ve makam sembolü olduğunu belirtti. Kaya, “Bu kırlentler, boğa başlığı gerçek yerinde değil sonradan buraya taşınmış. Ama Sinop’taki olan mabetlerden, tapınaklardan, antik çağ saraylarından, yapıların girişlerinde ve çatı altlarından alınmış. O devrin bizim halk dilinde öküz, boğa bunlar antik çağın hem falcılıkta kâhinlerin kullandıkları hayvanlar. Dolayısıyla da güç ve makam sembolü olarak böyle kırlentler sergilenmekte ve Sinop’un çeşitli yerlerinden çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

“Bunun gibi birçok eser var”

Kaya, figürlerin yapımının minimum 2 bin 500 seneye dayandığını belirterek, “Kale surlarının üstünde bunun gibi birçok eser var. Bunlar kalenin zamanla onarımları esnasında tapınaklardan, mevcut öbür yapılardan söküldükçe buraya da hazır boyutlandırılmış taş parçası olarak. Herhalde bir ayinde kullanılan kurban törenindeki anıyı taşa resmetmişler” diyerek konuştu.

Kaya, Sinop arkeolojisi hakkında ilk yazılı kaynak olan ve M.Ö. 64 ile M.S. 24 senelerinde yaşamış Amasya doğumlu Yunan tarihçi ve filozof Strabon’un, yazıtlarında Sinop Kalesi surlarının dünyanın en güzel surları olduğundan bahsettiğini dile getirdi. Kaya, “Bu surların dış duvarları zamanla soyulmuş, binalarda, okullarda, cezaevinin ve hükümet binasının yapımında kullanılmış, içerisindeki yığıntı kalmıştır. Antik çağ, Roma, Ceneviz hatta Osmanlı’da tüm kayıtlarda bunları kimin onaracağı, nasıl ihale yapıldığı her şeyin belgesi mevcut” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.