Sınıfta kalma kaldırıldı mı? İlkokul, ortaokul ve lise 2021 sınıf geçme nasıl olacak?

İkinci dönem sınavları, sorumluluk sınavları ve birinci dönem yarım kalan sınavlara girecek öğrenciler bu dönem sınıfta kalma ve geçmenin nasıl olacağını merak ediyor. MEB tarafından yayınlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre 1,2,3 ve 4. sınıflarda sınıfta kalma olmuyor. Peki 2021 ortaokul, lise sınıfta kalma kaldırıldı mı? Devamsızlık nedeniyle sınıfta kalma var mı?
Takip et
Sınıfta kalma kaldırıldı mı? İlkokul, ortaokul ve lise 2021 sınıf geçme nasıl olacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yüz yüze eğitimin başlanmasıyla okul sınavları gerçekleştirilmeye başlandı. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimi alan binlerce öğrenci ve veli bu dönem sınıf geçme ve sınıfta kalma kurallarının nasıl olacağını merak ediyor. Ortaokul ve liselerde sınıf geçme kuralları değişkenlik gösteriyor. Pandemi nedeniyle zor koşullar altında eğitimlerini sürdürmeye çalışan öğrenciler için geçtiğimiz dönem sınıfta kalma kaldırılmış ve derslerinde başarısız olan öğrenciler sorumlu olarak bir üst sınıfa yükselmişti. Bu dönem sınıfta kalma olup olmayacağı ise merak ediliyor. Yüz yüze eğitim veli onayına bırakıldığı için öğrenciler devamsızlık sebebiyle bu yıl sınıfta bırakılmayacak. Peki 2021 sınıfta kalma kaldırılacak mı? İşte yaşanan son gelişmeler…

BU EĞİTİM YILINDA SINIFTA KALMA OLACAK MI?

Uzaktan eğitimle döneme merhaba diyen ve yüz yüze eğitime 2 Mart’tan itibaren geçen İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri bu yıl sınıfta kalma olup olmayacağını araştırıyor. Pandemi nedeniyle geride bıraktığımız eğitim yılında sınıfta kalma kaldırılmıştı .İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin ilk dönem karnelerini ders etkinliklerine katılım puanı ve sözlü notlarıyla aldı.

Lise öğrencilerinin birinci dönem karne notlarını ikinci dönem yapılacak yüz yüze sınavlarla belirlenecek. İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre İlkokul 1,2,3 ve 4. sınıfta kalma olmuyor. MEB Bakanlığı birinci dönem karne alamayan öğrenciler için ikinci dönem yüz yüze sınavların 8 Mart tarihinden itibaren yapılması kararını aldı.

Yüz yüze eğitime başlanmasıyla Milli Eğitim Bakanlığı okullarda ölçme ve değerlendirme işlemlerinin yapılması esaslarını belirleyecek. Okulların açılması ve sınavların düzenlenmeye başlanmasıyla bu eğitim dönemi sonunda ortaokul ve liselerde sınıfta kalma, olması bekleniyor. Ortaokullarda zayıf dersi bulunan öğrencinin sınıf tekrarına kalması veya sınıfı geçmesine Şube Öğretmenler Kurulu karar veriyor.

Liselerde ise yıl sonu ortalaması 50’nin altına olan ve 3 dersten zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarına kalıyor. Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı takvime göre bu eğitim yılı 18 Haziran’da sona erecek. Bakanlık konuyla ilgili yakın zamanda öğrencileri ve aileleri bilgilendiren bir açıklama yapacak.

DEVAMSIZLIK SEBEBİYLE SINIFTA KALMA OLMAYACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitim faaliyetlerine 2 Mart tarihinden itibaren başladı. Pandemi nedeniyle Bakanlık yüz yüze eğitimi zorunlu tutmadı. İsteyen veliler öğrencilerini okullara gönderirken, istemeyen veliler ise okul yönetimleri ile irtibata geçerek çocuklarını okullara göndermeyebilir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimi alan öğrenciler için yüz yüze eğitimin yanında Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile verilen uzaktan eğitim devam edecek. Okullara gitmeyen öğrenciler eğitimlerini buradan sürdürecek.

ORTAOKUL VE LİSELERDE SINIFTA KALMA NASIL OLUYOR?

Normal şartlarda ortaokul 5,6,7, ve 8’nci sınıfta eğitim gören öğrenciler bir eğitim öğretim yılında 20 gün özürsüz devamsızlık yaptırdığı takdirde ve herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45’ten az olan öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına, ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. Öğrencilerin karnelerinde “ Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Geçti” ifadesi yer alan öğrenciler sınıfı geçerken “ Sınıf Tekrarına Karar Verildi” ifadesi bulunan öğrenciler sınıf tekrarı yapar.

Lise eğitimine devam eden 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencileri yıl sonu ortalaması 50 veya üzerinde olduğu takdirde bir üst sınıfa geçebiliyor. Ortalaması 50 üzerinde olup 3 dersten zayıfı olan öğrenciler şartsız bir şekilde üst sınıfa geçebilir. Ortalaması 50’nin altında olup 3 dersten zayıfı olan öğrenciler ise sorumlu sınıf geçerek “ Sorumluluk Sınavına” katılır. Ortalaması 50’den az ve 3 dersten fazla zayıfı olan öğrenciler direkt olarak sınıf tekrarı yapar. 4 eğitim yılında toplam 6’dan fazla zayıfı bulunan öğrenciler sınıf tekrarı yapar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.