Sinemada Kurallar Değişiyor! Bilet Yanında İndirimli Mısır Yasak!

Yeni sinema kanunun Resmi Gazete’de yayımlanması ile sinema salonlarında yapılan uygulamalarda birçok değişikliğe gidildi, reklam süreleri kısaldı.

Yeni Sinema Kanunu'nun uygulamasına ilişkin esasların yer aldığı, "Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" 22 Ekim 2019 Salı günü Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik içinde birçok değişikliği barındırıyor.

Yayımlanan yönetmelik ile birlikte, sinema salonu işletmecilerinin sinema salonlarına, gösterilen filmlere ve sinema biletlerine ilişkin bilgileri Bakanlığa iletmeleri zorunlu hale geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ülke genelinde satılan tüm bilet bilgilerinin eş zamanlı olarak toplandığı uygulama sektör paydaşlarının kullanımına açılacak. Bununla birlikte bilgi paylaşımında şeffaflık sağlanırken, paydaşların güvenilir bir ortamda faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlanacak. Elde edilen istatistikler sektörel raporlamalarda ve gelecek öngörülerinde kullanılarak, sektörel planlamada önemli bir kaynak olacağı belirtildi.

BIKTIRAN REKLAM SÜRESİ KISALIYOR

Sinema izleyicilerini en çok sevindirecek düzenleme ise reklam üzerine geldi. Filmlerden önce verilen ve vatandaşları bıktıran reklam sürelerine kısaltma geldi. Yönetmelikte, filmden önce verilecek reklamların süresi 10 dakika ile kısıtlandı.

Yönetmelikte bir başka değişiklik de fragmanlara geldi. Filmlerin tanıtımının yapıldığı fragmanların, film öncesinde en az üç dakika gösterimi zorunlu hale getirildi.

BİLET YANINA İNDİRİMLİ MISIR DEVRİ BİTTİ

Sinema salonu işletmecileri ve yapımcılar arasında da büyük tartışmalara neden olan 'bilet yanına mısır' konusunda da değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe göre, "Sinema salonu işletmecileri ya da sinema filmi bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir ürün veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz." ifadesi kullanılarak, bu düzenlemeye son verildi. Sinemada, ürünlere ayrı ayrı indirimler yapılabilecek fakat, ürünler paket halinde indirime sunulamayacak.

Yönetmelikte, indirimli bilet çeşitleri de arttırılıyor. Bu bağlamda, salon işletmecisi ve yapımcı ya da dağıtımcı arasında yapılacak anlaşmaya göre, 'Engelli bileti', 'Şehit yakını ve gazi bileti', 'Halk günü bileti', 'İnternet bileti', 'Kamu meslek grubu bileti', 'Öğrenci bileti' ve 'Sabah seansı bileti' gibi çeşitli kriterler ile indirim yapılabilecek. Seyircilerin yoğunluk gösterdiği halk günü ise iki güne çıkarıldı.

YAŞ SINIFLANDIRILMASI YENİDEN DÜZENLENDİ

Ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmleri için çocukların korunması amacıyla uygulanan yaş sınıfları, çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri, uluslararası uygulanmalar ve uzman görüşleri çerçevesinde; 'Genel İzleyici', '6A', '6+', '10A', '10+', '13A', '13+', '16+' ve '18+' olarak yeniden düzenlendi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı