adplus-dvertising

Sınav kaygısını azaltacak 3 adım

14 Haziran 2022, 11:32 tarihinde eklendi
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na sayılı günler kala İstanbul Gelişim Üniversitesi Dr. Öğr. Mensubu Esra Savaş, gençlere ve ailelerine uyarılarda bulundu.
Takip et
Sınav kaygısını azaltacak 3 adım
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üniversite sınavına sayılı günler kala öğrencilerin stres ve kaygılarını nasıl kontrol etmesi gerektiğini anlatan İstanbul Gelişim Üniversitesi Dr. Öğr. Mensubu Esra Savaş, gençlere ve ailelerine uyarılarda bulundu.
Vücudun bir zorluğa yahut talebe verdiği duygusal yahut fiziksel gerginlik his olarak da bilinen stres, belirtileri uzun sürdüğünde sağlık açısından büyük problemlere yol açabiliyor. İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Klinik Psikolog Dr. Öğr. Mensubu Esra Savaş, sınav gününe göre yaratılan rutinin, sınav stresi ve kaygısını azalttığını söyledi.

Sınav kaygısını azaltacak 3 adım

“Önce kolay gelen soruları çözün”
18-19 Haziran’da düzenlenecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na sayılı günler kaldı. 3 milyondan fazla adayın ter dökeceği sınav için zaman daralırken, stres, endişe ve kaygı gibi duygu vaziyetleri da kendini belli etmeye başladı. Bir sınavı geçmenin, başarılı yaşam hikâyesinin yalnızca bir parçası olduğunu belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Mensubu Dr. Esra Savaş stresin vücut üstünde birçok belirtiyle kendini gösterebildiğini ifade etti. Savaş; “Optimum düzeyde stres, işlerin birçoğunu halletmede etkili olsa da kontrol edilemediği vaziyetlerde kişide birçok olumsuzluğa sebep olabiliyor. Sınav kelimesini işitince, düşününce ve görünce dahi ortaya çıkan, kaçma yok sayma yahut aşırı çalışmaya karşın yetersiz görmeye eşlik eden bedensel belirtilerle ortaya çıkan sınav stresi, sınav başarısı üstünde de oldukça etkili. Sınav kaygısını ve stresini, sınav anında genel manada bu üç adımla çözebilirsiniz; Önce derin bir nefes alın. Bunun şu ana kadar girmiş olduğunuz yüzlerden sınavdan bir tanesi daha olduğunu hatırlayın. Bunun dışındaki sınava ait tüm aklınızdan geçenleri sınav salon kapısının dışına uğurlayın. Onları sonra düşünürsünüz şu an yalnızca bu ana odaklanın. Derin bir nefes alın ve burnunuzdan verin. Şuanda hazırsınız çünkü buradasınız.

Sınav kaygısını azaltacak 3 adım

Hızlıca göz gezdirin. En kolay gelen sorulardan başlayın. Zamanı iyi yönetmenin tek yolu vakit kaybetmemektir. Bunun için bir defada çözemediyseniz geçin. Bütün sorular bitince tekrardan bakın. Ara Sıra baktığımız yerde gözümüzün önündekini görmeyiz, zaman geçip tekrar baktığımızda direk gözümüze çarpar. Aynı vaziyet bazı sorular için de geçerlidir. Zamanı iyi yönetin. Yapamadıysanız geçin böylece tekrar bakma fırsatınız olur. Ama takılır geçmezseniz, zaman sizi geçmiş olur.

Her bölüm bitiminde minik bir rahatlama molası verin, derin nefes alıp ağızdan yavaşça verirken yalnızca o ana odaklanın ve şu ana kadar çözdüğünüz yüzlerce sorudan kimilerini daha çözüyor olduğunuzu hatırlayın. Bunun dışındaki bütün düşünceleri sınav salon kapısının dışına gönderin. Bunu gözünüzü kapatıp düşüncelere kanatlar takıp uçtuğunu da hayal edebilirsiniz, aklınızdan nehire bırakıp gittiklerini de Taktiğin içeriği size kalmış. Yeter ki yalnızca o anda orada olun ve o an dışındaki bütün düşüncelerin zihninizden çıkıp gitmesine izin verin“ şeklinde konuştu.

Sınav kaygısını azaltacak 3 adım

“Rahat bir sınav dönemi geçirmek mümkün”
“Sınava hazır değilim, bu bilgiler çok lüzumsuz, sınav niye yapılıyor/ne gerek var?, bu bilgiler gelecekte benim işime yaramaz”gibi düşüncelere kapılan öğrencilerin daha çok sınav stresi yaşadığına vurgu yapan Dr. Öğr. Mensubu Savaş, dengeli ve sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitelerin sürekliliği (açık hava yürüyüşleri, koşu vb.), toksik olmayan sağlıklı ilişkiler ve bireysel dinlenme alanları yaratarak daha rahat bir sınav dönemi geçirilebileceğini söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.