Sinagog Kalıntılarından Servet Çıktı!

Litvanya'daki Vilna Büyük Sinagogu'nun gömülü kalmış kalıntılarının içinden paha biçilemez hazineler çıktı.
Takip et
Sinagog Kalıntılarından Servet Çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Litvanya’daki Vilna Büyük Sinagogu’nun gömülü kalıntılarının içinden arkeologlar tarafından paha biçilemez yazılar, renkli zemin materyalleri, altın yığınları ve kilisenin önde gelenleri için ayrılan “bema” olarak adlandırılan çok değerli bir platform bulundu. Bu platformda İsrail Antika Kurumu’na göre din adamları Tevrat okuyordu.

Bulgular oldukça dikkat çekici çünkü sinagog, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Litvanya’nın Sovyet yetkilileri tarafından yıkılmıştı. Sinagog o güne kadar “Kuzey’in Kudüs’ü” olarak anılıyordu. Sinagogun kazı müdürü Jon Seligman’a göre de Vilna Büyük Sinagog’u Avrupa’nın en önemli sinagoglarından birisiydi. Sinagog yıkıldıktan sonra üzerine bir okul inşa edildi. Arkeologlar, sinagogun kalıntılarının nerede olduğunu bildikleri halde 2011 yılındaki küçük bir kazı dışında araştırma yapmadılar. 2015 yılından bu yana da Seligman ve ekini kazı çalışmalarını yürütmeye başladı. Kazılar başladığından bu yana Napolyon’un askerlerinin giydiği kıyafetler, elinde bir din kitabı tutan Alman mezarı gibi tuhaf şeyler de bulundu.

1796 YILINDAN KALMA YAZIT

Seligman’a göre ise en bulgu, iki çocuğun ebeveynlerinin onuruna yaptırdığı yazıt. Bu yazıt 1796 yılında yapılmış ve Bema denilen platformun bir parçası olmuş. İbranice olan yazıtın üzerinde Litvanya’dan İsrail’e göç eden anne ve babanın adının yanında hikayeleri anlatılıyor. Yazıt, o dönemde Litvanyalıların İsrail’e ettikleri göçü anlatan tarihi bir miras olarak görülüyor. Arkeologlara göre, sinagogdan çıkarılan eserlerin maddi değeri paha biçilemez seviyede.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.