Şili’de Eylemciler Binaları Ateşe Verdi

Şili'de toplu taşımaya yapılan zam sonrası öğrenciler eylem başlattı. Kısa sürede halka yayılan protesto gösterilerinde binalar ateşe verildi.

Şili’de toplu taşıma araçlarına yapılan zam sonrası öğrenciler ayaklandı ve eylem başlattı. Kısa sürede eyleme halk da dahil oldu ve başkent Santiago’nun da bulunduğu Santiago ve Chacabuco eyaletleri ile Puente Alto ve San Bernardo bölgelerinde OHAL ilan edildi. Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ise orduyu görevlendirdi ve başkentte güvenliği sağlama görevi verdi.

Santiago’da Perşembe ve Cuma günü boyunca süren protestolarda, eylemciler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Kent genelinde barikatlar kurulurken, eylemlerde şehrin merkezinde bulunan Banco Chile binası ve ENEL enerji şirketi binası ateşe verildi.

HÜKÜMETİN KİŞİSEL VE TEMEL HAKLARI KISITLAMA YETKİSİ OLACAK

Eylemeler sonucu ise günde 3 milyon yolcu taşıyan metro sistemi kapatıldı. Şili yasalarına göre OHAL başkent Santiago’da 15 gün boyunca geçerli olacak ve hükümete kişisel ve temel hakların kısıtlanması yetkisi tanınacak.

Devlet Başkanı Sebastian Pinera, ulaşıma yapılan zam sonucu halkın olumsuz etkilendiğinin farkında olduğunu söyledi ve zammı tekrar gözden geçireceklerini ifade etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı