Şili Devlet Başkanı Pinera: Özür Diliyorum

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, ülkede yaşanan protesto olaylarının giderek büyümesinin ardından bir açıklama yaptı ve özür diledi.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, ülkede protestolara neden olan sorunların büyüklüğünü idrak edemediklerini belirterek, “Bu konuda ileri görüşlü olamadığımızı kabul ediyor ve bu nedenle özür diliyorum” diye konuştu.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Devlet Başkanlığı Sarayı La Moneda’da verdiği basın toplantısında, vatandaşların taleplerini göz önüne aldığını ve bir dizi ekonomik yardım planının hayata geçirileceğini duyurdu. Sükunet çağrısı yapan Pinera, “Halkın meşru ihtiyaçları ve sosyal talepleri karşısında Şilililerin bize vermek istediği mesajı alçak gönüllülükle ve net bir şekilde aldık. Yıllardır sorunların yığıldığı ve biz de dahil çeşitli hükümetlerin bu durumun büyüklüğünü idrak edemediği doğrudur. Bu konuda ileri görüşlü olamadığımı kabul ediyor ve bu nedenle özür diliyorum” sözlerini sarf etti.

EMEKLİ MAAŞLARI VE ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILDI

Pinera, protestoları bitirmek amacıyla muhalefet ve iktidar partileri ile yaptığı görüşme sonrasında hazırlanan ve 10 ana maddeden oluşan ‘Sosyal Gündem’ isimli ekonomik yardım paketini açıkladı. Yardım paketinde, emeklilik ve engelli maaşlarında artış, sağlık hizmetlerinde iyileştirme, asgari ücretten az kazanılmasının önüne geçme, elektrik zammının iptali ve yüksek gelir elde eden sektörlere fazla vergi konulması öngörülüyor. Pinera, ülkede protestoların giderek şiddetlenmesi sebebiyle çıkarılan ‘acil durum’ ve ‘sokağa çıkma yasağının’ son bulmasını kendisinin de istediğini ancak öncelikli görevinin kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması olduğunun altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı