Sıla’ya ‘Sigaraya Özendirmekten’ Dolayı Suç Duyurusu

Prof. Dr. Orhan Kural, başarılı sanatçı Sıla Gençoğlu hakkında, 'Karanfil' adlı şarkısında geçen 'Bi sigara yak' sözleri nedeni ile suç duyurusunda bulunuldu.

Prof. Dr. Orhan Kural, Sıla’nın ‘Karanfil’ adlı şarkısında geçen ‘Bi sigara yak’ sözlerinin sigaraya özendirici nitelikte olduğunu gerekçe gösterdi ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Orhan Kural, dilekçesinde, şarkıda ‘Bi sigara yak’ sözünün 5 kere tekrarlandığını ve bu şarkının youtube üzerinden 15 milyondan fazla izlendiğinin altını çizerek “Özellikle gençler arasında sevilen ve örnek alınan sanatçının hayranları genelde orta ve lise eğitimindeki çocuklardır. Beğenenlerden yüzde 5’inin bilinçaltına etkili olarak sigaraya başlamasına neden olması halinde kanına girdiği öğrenci ve genç sayısı ortalama 750 bin civarında olacaktır.” dedi.

“KAFALARINA SİGARA YERLEŞTİRİYOR”

Şarkının internet ortamından kaldırılması gerektiğini savunan profesör, kamu sağlığı bağlamında, sigaraya teşvik etme gayesinde olan paylaşım sahiplerinin paylaşımını kaldırmalı ve paylaşımda bulunan kişinin de hakkında caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Orhan Kural, yaptığı suç duyurusu sonrası ise avukatı ile açıklama yaptı. Kural açıklamalarında, “Bu kadar hassas olduğumuz bir konuda neden bir sanatçı baştan sona ‘bi sigara yak’ desin. Bunu 15 milyon kişi izlemiş, çoğu genç bunların. Kafalarına sigarayı yerleştiriyor. Zaman içinde çocuk, merakla sigaraya başlıyor. Bunlar çok büyük menfaatler karşılığında yapılıyor. Çok üzüntülüyüm. Bunun için suç duyurusunda bulunduk.” ifadesini kullandı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı