adplus-dvertising

Silah kontrol yasası Biden’ın imzasıyla yasalaştı: ‘Birçok hayat kurtaracak’

ABD Başkanı Joe Biden, silah alma yaşını 18’den 21’e çıkaran silah kontrol kanununu “Birçok yaşam kurtaracak” diye imzaladı.
Takip et
Silah kontrol yasası Biden’ın imzasıyla yasalaştı: ‘Birçok hayat kurtaracak’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de son günlerde sıkça meydana gelen silahlı saldırıların sonrasında mühim bir karar alındı. ABD Başkanı Joe Biden, son 30 senenin en mühim kanunu olarak nitelendirdiği ve silah alma yaşını 18’den 21’e yükselten silah kontrol kanununu “Birçok yaşam kurtaracak” diye imzaladı. Başkan Biden konuşmasında yaşanan çok sayıda silahlı saldırıya atıfta bulundu. İnsanların uzun zamandır hükümetten bu problemi çözüme kavuşturmasını istediğini söyleyen Biden, “Bugün başardık. Yapacak daha fazla iş olduğunu biliyorum ve kesinlikle pes etmeyeceğim. Bugün tarihi bir gün” şeklinde konuştu.

Sıkı kontroller geliyor

ABD’de artan silahlı saldırıların sonrasında Cumhuriyetçi ve Demokrat toplam 20 senatörden oluşan iki partili grup, silah kontrolü konusunda bir çerçeve anlaşmasına vardıklarını duyurmuştu. Anlaşmanın senatoda oylamaya sunulmasının sonrasında tasarı, 33 Cumhuriyetçi senatörün hayır oyuna karşı, 65 senatörün evet oyuyla kabul edilmişti. Silah kontrol kanunu Temsilciler Meclisi’ne sunulmasının sonrasında 193 “hayır” oyuna karşı 234 “evet” oyu ile kabul edilmiş ve yürürlüğe girmesi için Biden’ın imzasına gönderilmişti. Çerçeve anlaşması, eyaletlerdeki “kırmızı bayrak” kanunlarına desteği, 21 yaşın altındaki ateşli silah alıcıları için daha sıkı arka plan kontrolleri, okullardaki güvenlik tedbirlerinin artırılması ve ruh sağlığı için finansman ayrılmasını içeriyor.

Uvalde ve Buffola saldırganları 18 yaşındaydı

ABD’nin Texas eyaletindeki Uvalde şehrinde 24 Mayıs’ta Robb İlköğretim Okulu’na 18 yaşındaki Salvador Ramos tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda 19’u çocuk olmak üzere 21 kişi, New York eyaletine bağlı Buffalo şehrindeki Top Friendly Market isimli süpermarkete 15 Mayıs’ta gerçekleştirilen saldırıda ise 10 kişi yaşamını yitirmişti. Söz konusu saldırıların faillerinin de 18 yaşında olduğu açıklanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.