adplus-dvertising

Sığınmacıların eve dönmesi için Türkiye’den ev desteği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ez az 1 milyon sığınmacının eve dönüşü için çalışıldığını açıklamasının sonrasında hükümet, BM’nin de içinde olduğu formülü masaya yatırdı. Güvenli bölgede yaratılacak yerleşim merkezleri için yeni mali kaynağa ihtiyaç olduğu bildirilirken, BM’nin gönüllü geri dönüş sürecinde yer alması için çalışmalar başladı.
Takip et
Sığınmacıların eve dönmesi için Türkiye’den ev desteği!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçici sığınmacı statüsünde olan 4 milyon Suriyeli’nin geri dönüşü konusundaki arayışlar devam ediyor. Birden fazla çözüm önerisi üstünde çalışılırken, BM’nin sürece dahil olması ve uluslararası fonların devreye sokularak döndükleri yerde hayatlarını kurmalarının desteklenmesi tartışılıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en az 1 milyon sığınmacının evine dönüşüne ilişkin 13 bölgede yoğunlaştırıldığını dile getirdiği çalışma konusunda, hükümete bilgi verildi. Çalışmalar hem rakamlar hem uluslararası hukuk hem de iki ülke ilişkileri açısından değerlendiriliyor. Geri Dönüş çalışmalarının netice verebilmesi için Suriye hükümetiyle beraber yapılması gerekenler bulunduğu da söyleniyor.

ULUSLARARASI DESTEK

Yetkililer, kaynak ülkedeki problemi çözmek için 13 bölgede güvenli yerleşim alanları oluşturulurken, BM’nin gönüllü geri dönüş sürecinin içinde olması ve uluslararası fonlardan yardım alınarak, organizasyonun genişletilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Türkiye’den giden 500 bin kişinin yanı sıra, güvenli bölgedeki Suriyeli sayısının 1.5 milyona çıktığı kaydediliyor. Bu bölgede bütün kamu altyapısı yaratılarak daha fazla sığınmacının dönmesinin sağlanması için uluslararası desteğe ihtiyaç olduğu ifade edildi.

DÜNYANIN PROBLEMI

İlk göçmen grupların Türkiye’ye ulaşmasından bu yana Suriyeli sığınmacılar konusunda Türkiye ile BM’nin teması sürüyor. BM bu süreçte, Türkiye’ye getireceği yükü paylaşmak ismine sığınmacılara geçici barınma merkezlerinin yapılması ve öbür konularda uluslararası fonlardan destek sağladı. Fakat Türkiye’deki sığınmacıların gönüllü geri dönüşüne yönelik güvenli bölgede yaratılacak yerleşim merkezleri için yeni mali kaynağa ihtiyaç olduğunu söyleyen hükümet kaynakları, “Bu yalnızca Türkiye’nin değil başta Avrupa olmak üzere bütün dünyanın problemi. Sığınmacıların güvenli bir biçimde ülkelerine dönmeleri için bütün uluslararası kuruluşların üstüne düşeni yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

16 İL SURİYELİ ALMIYOR

Yetkililer, hükümetin öte yandan Türkiye genelinde seyreltme politikası uyguladığını, 16 ilin hepsine, 52 ilin de 800 mahallesine artık Suriyeli kabul edilmediğini hatırlattı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Suriyelilerin uyumu konusunda çalışmalar yaptığı, kurallara uymaları gerektiğinin anlatıldığı, suç işleyenlerin sınır dışı edildiği bildirildi.
.
İDLİB’DE 2 MİLYON KİŞİ

HALEN İran, Irak ve Suriye’de 4 milyona yakın sığınmacının hareket halinde olduğu, 2 milyon kişinin İdlib’de durdurulduğu biliniyor. Bu kişilerin Türkiye’ye gelme talebi bulunduğu, kapıların bu sebeple kapatıldığı söylendi. Türkiye’nin geçici sığınmacı statüsündekilere mülteci hakkı vermediği, yapılması vaziyetinde bu kişilerin belli bir müddet sonra vatandaş olabilecekleri ifade edildi.

KANUNA GÖRE ‘GÖNÜLLÜLÜK’ GEREKİYOR

Kanunlara göre geçici koruma altındaki Suriyelilerin, gidecekleri yerde kötü muamele ve savaş şartlarının bulunmaması gerekiyor. Anayasa’nın 17. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesinin buna ilişkin güvenceler içerdiği söyleniyor. 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Yasası sebebiyle geri dönüşlerin gönüllülük aslına göre, lüzumlu hallerde Suriye hükümetinin desteğiyle gerçekleşebileceği ifade ediliyor.

HUKUKİ 3 YOL

Hükümet kaynaklarına göre, sığınmacılar için uluslararası hukukta üç yol bulunuyor. Bunlar, gönüllü olarak geri dönmeleri, gönüllü olarak üçüncü bir ülkeye gitmeleri ya da sığındıkları ülkeye yerleşerek, uyum sürecinin işletilmesi olarak sıralanıyor. Suriyelilerin “geçici koruma statüsünde” bulundukları söylenirken, kimilerine vatandaşlık verilmesiyle alakalı münakaşalar bulunuyor.

TÜRKİYE’DEN EV DESTEĞİ

SURİYE’ye gönüllü dönüşleri özendirmek için Türkiye sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle bu ülkenin sınır bölgesinde briket evler inşa ediyor. İdlib’de yapılan 77 bin briket evin 57 bin 306’sı tamamlanarak salı günü törenle Suriyeli hak sahiplerine teslim edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.