Sigaraya Tek Tip Paket Uygulaması Geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamalarda sigaraya tek tip paket uygulamasının getirileceğini açıkladı.
Takip et
Sigaraya Tek Tip Paket Uygulaması Geliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Peş peşe gerçekleştirilen zamlarla gündemden düşmeyen sigarada bu defa de paketler değişiyor. 11. Rize Tanıtım Günleri’ndeki açıklamalarında, vatandaşlara sigara bağımlılığı ikazı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bırakalım sigarayı, içelim Rize çayı’. Fakat bugün burada bir karar vermemiz gerek. Bu melaneti bırakalım, kendi kendimize zarar veriyoruz. Hem kasaya, hem keseye, hem vücuda. Yazıktır, günahtır. Bu israf. Ben Cumhurbaşkanı olarak sevdiklerime diyorum ki; inanın bu haramdır. Diyanet İşleri Başkanımız da ifade etti. ‘Haramdır’ dedi. Neden? Kasaya, emanet-i ilahi olan bu vücuda zararı var mı? Var. Doktorlar da burada. O zaman haram” dedi.

SİGARAYA TEK TİP PAKET GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek tip paket uygulamasından da bahsederek, "Artık sigara paketlerinin üstünde hiçbir ilgi çekici, özendirici hiçbir şeyin olmasına müsaade vermeyeceğiz. Açık alan yerine açık sınırlanmış alan tarifi üstünde çalışmalar yapıyoruz. Yurt dışında çokça yaygın olan ve ‘duman odaları’ diye tanımlanan sigara içme ortamlarını biz de devreye sokacağız. Tütünle mücadelemizi gevşetmeden, geri adım atmadan, kesinlikle rehavete düşmeden kararlılıkla yapmamız lazım. Çünkü mücadele zayıfladığında kullanım oranlarının yeniden arttığını fark ediyoruz. Dünya çapında günde 20 bin kişi başta akciğer kanseri olmak üzere sigaraya bağlı hastalıktan sebeple yaşamını yitiriyor. Ülkemizde her yıl binlerce kardeşimizi sigaraya kurban ediyoruz. Devlet olarak tek bir insanımızın bile sigara illetinin pençesine düşmesine izin veremeyiz. Bu süreçte gönüllü kuruluşlarımızın, ailelerimizin, üniversitelerimizin, gençlerimizin kendilerine rol model aldığı sanatçı ve sporcularımızın bize destek olması çok ama çok önemli. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma olanağı bulunmuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı olarak muhalefet partilerinden meslek odalarına, esnaftan diğer kurum ve kuruluşlara dek halkın bütün taraflarını kendilerine destek vermeye davet ettiklerini söyleyen Erdoğan, “Gelin bu mücadeleyi birlikte yapalım. Gelin insanımızı tütün illetinden birlikte kurtaralım” sözlerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.