Sigarada Yeni Dönem: Siyah Paket Uygulaması Başladı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 5 Aralıkta siyah paket uygulamasının başladığını hatırlatarak öncelikle stoklardaki mevcut paketlerin bitmesi gerektiğini vurguladı.

Siyah paketli sigara uygulamasının başladığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sigara ve tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması 5 Aralık 2019 itibarıyla başladı. Sigara ve tütün mamulleri paketlerinde marka, ayırt edici ibare ve öbür mecburi bilgilerin yazım biçimi, rengi, konumu standart hale getirilirken, markanın logosu, simgesi kaldırıldı. Tek tip ve tek renk olacak paketler üstündeki resimli sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı.


Siyah paketli sigara uygulamasının başladığını anımsatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sigara ve tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması 5 Aralık 2019 itibarıyla başladı. Artık eski paketlerde imalat yapılmayacak. Bu sebeple büfe, bakkal ve bayi esnafımız kısa zaman içinde sigara satışlarında öncelikle mevcut paketlerin satışlarını yapmalı” şeklinde aktardı.

Yeni düzenlemede sigara paketleri üstündeki değişiklikler ile ilgili konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sigara ve tütün mamulleri paketlerinde marka, ayırt edici ibare ve öbür mecburi bilgilerin yazım biçimi, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi kaldırıldı. Tek tip ve tek renk olacak paketler üstündeki resimli sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı. Resimli sağlık uyarıları içerisinde yer verilen ‘Alo 171 Sigara Bırakma Hattı’ mesajı olacak. Sigara içmek öldürür-hemen bırakın’ genel uyarısı ile ‘Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’ten fazla madde içerir’ bilgi mesajı bulunacak. Paketler üstünde bulunan ‘18 yaşını doldurmayanlara satılamaz’ biçimindeki uyarı, ‘18 yaşını doldurmayanlara satışın cezası hapistir’ biçiminde değiştirildi” dedi.

‘STOKLARDAKİ MEVCUT PAKETLER BİTECEK’

Mevcut paketlerin tüketiminin öncelikli olduğunu da hatırlatan Palandöken, “5 Ocak’a kadar yeni paketlerle imalat yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı devam edecek. 5 Ocak 2020 itibarı ile yalnızca yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak. Büfe, bakkal, bayii esnafımız öncelikli olarak ellerinde bulunan eski paketli sigaraların tüketimini yapmalı” dedi.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı