Sigara ve tütün ürünlerine vergi zammı!

Sigaraya zam geldi mi? Sigara ve tütün ürünlerinde asgari maktu vergi tutarları yükseltildi. Yeni asgari maktu vergi tutarları yüzde 17 artışla 0.4569 TL olarak açıklandı.

Sigaradaki asgari maktu vergi tutarına yüzde 17 oranında zam geldi. Peki bu zam sigara fiyatlarına yansıyacak mı? İşte ayrıntılar. ..

Sigara ve tütün ürünlerindeki asgari maktu vergi tutarına yüzde 17 oranında zam yapıldı. Zam kararı Resmi Gazete’nin 13 Mayıs 2020 tarihli sayısında yayımlandı. Yüzde 17 oranındaki maktu vergi tutarı zammı ile beraber sigara fiyatlarına da zam gelmesi bekleniyor. Çünkü asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını önlemeye yönelik bir unsurdur. Bu sebepten dolayı vatandaşlar “sigara fiyatlarına zam gelecek mi?” sorusuna yanıt arıyor. İşte ayrıntılar. ..

SİGARA FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ?

Sigara fiyatlarına yapılacak zam 2020 senesinin başınında Cumhurbaşkanı kararı ile Temmuz ayına ertelenmişti. Karar Resmi Gazete’de yayımlanmış ve sigaradaki enflasyon oranındaki otomatik vergi artışı bu sene ocak-haziran döneminde uygulanmamıştı.

Resmi Gazete’de yer verilen sigara zammı kararına ilişkin ÖTV yasasının 12. maddesinin 3. fıkrası hükmünün, ÖTV (III) sayılı listenin; içecekler, alkol ve tütün ürünlerinden alınacak maktu ÖTV tutar ve oranlarını tespit eden (A) ve (B) cetvellerinde yer verilen malların asgari maktu vergi tutarları ile ilgili 2020 senesi Ocak-Haziran dönemi için uygulanmayacağı belirtilmişti

ÖTV yasasının 12. maddesinin 3. fıkrasında; “(III) sayılı listedeki mallar için söylenen asgari maktu vergi tutarları yahut Cumhurbaşkanınca bunlara ilişkin tespit edilen en son asgari maktu vergi ve maktu vergi tutarları, Ocak ve Temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda yaşanan değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere tekrardan tespit edilmiş sayılır. Cumhurbaşkanı, uygulama dönemlerini gün yahut ay olarak tespit etmeye yahut tespit edeceği mallar ve aylar itibarıyla tekrardan tespit edilmiş sayılan tutarların uygulanmamasına karar vermeye yetkilidir” hükmü yer alıyor.

Cumhurbaşkanı kararı ile asgari maktu vergi tutarına zam yapılması ardından sigara fiyatlarına zam yapılacağı iddiaları konuşuluyor. Sigaradaki vergi zammının ucuz sigara fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Sigara ve tütün ürünlerine vergi zammı!

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı