adplus-dvertising

Sigara ve alkol fiyatlarına gelecek zam hesaplandı!

İçki ve sigaraya temmuzda ÜFE oranında zam gelirse en ucuz sigara 22 TL’den 40 TL’ye, litrelik rakı 390 liradan 570 liraya çıkacak.
Takip et
Sigara ve alkol fiyatlarına gelecek zam hesaplandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Senenin başından bu yana yüzde 50 civarında zamlanan sigara ve alkollü içkilere esas büyük zam temmuzda bekleniyor. Enflasyondaki olağanüstü tırmanış temmuzda hem içki hem de sigara üstündeki ÖTV’ye otomatik zam olarak yansıyacak. Sözcü’nün haberine göre bugün 22 liraya satılan en ucuz sigara 1 Temmuz’dan itibaren 40 liraya, litrelik rakı da 390 liradan 570 liraya fırlayacak.

Sigara ve alkol fiyatlarına gelecek zam hesaplandı!

İçki ve sigaranın ÖTV’sine ocak ayında yüzde 47.40 zam yapıldı. Bu zam fiyatların yüzde 50’ye varan oranlarda artmasına yol açtı.

Henüz 4 aylık dönemde ÜFE yüzde 39.23’e ulaştı. Bu hızla giderse 6 ayda yüzde 60-70 bandına ulaşacak ÜFE içki ve sigaraya zam olup yağacak. Hesaplamalara göre en ucuz sigara, ÜFE’nin yüzde 60’a çıkması halinde 37 lira, yüzde 70’e çıkması halinde 40 lira olacak. En pahalı sigara da 51 lirayı görecek.

KARARI CUMHURBAŞKANI VERECEK

Her senenin ocak ve temmuz aylarında gerçekleşen otomatik ÖTV zammının uygulanıp uygulanmayacağına Cumhurbaşkanı karar veriyor. ÜFE zammını düşük tutma ya da tümden iptal etme yetkisi bulunan Cumhurbaşkanının bu temmuzda ne yönde karar vereceği merakla bekleniyor. ÜFE’nin aynı biçimde fiyatlara yansıtılması halinde kaçağın ve insan ölümlerinin artmasından endişe ediliyor. Sigara ve içki zamları enflasyonu da tetikliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.