adplus-dvertising

Sigara içtiği için kovulan güvenlikçi, hukuk mücadelesini kazandı

Adana’da bir fabrikada güvenlik görevlisi Salih Yılmaz, ‘Burada sigara içilmez’ tabelasının asılı olmadığı alanda sigara içti. Bunu gören tesis müdürü ise Yılmaz’ı işten çıkarttı. Mahkemeye başvuran Yılmaz, sigara içtiği alanda ‘Burada sigara içilmez’ tabelası olmadığı için davayı kazanarak işe geri döndü.
Takip et
Sigara içtiği için kovulan güvenlikçi, hukuk mücadelesini kazandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2014 senesinde şehirdeki bir fabrikaya güvenlik görevlisi olarak işe giren Salih Yılmaz (34), 7 Ekim 2019 tarihinde iddiaya göre yağmur yağdığı için viol dezenfeksiyon alanında sigara içti. Bu sırada Yılmaz’ı gören tesis müdürü H.U. ise ‘Burada sigara içilmez’ diye Yılmaz’ı işten çıkarttı.
Salih Yılmaz ise sigara içtiği alanda ‘Burada sigara içilmez’ tabelası olmadığı için avukat Nazan Akça Subaşı aracılığıyla Adana 5. İş Mahkemesi’ne dava açtı.

Sigara içtiği için kovulan güvenlikçi, hukuk mücadelesini kazandı

Sigara içtiği için kovulan güvenlikçi, hukuk mücadelesini kazandı

3 yıl verdiği hukuk mücadelesini kazandı

Ortalama 3 yıl boyunca görülen dava geçen 28 Nisan’da karara çıktı ve mahkeme ‘Burada sigara içilmez’ tabelası olmadığı için Salih Yılmaz’ın işe iadesine karar verdi.

Avukat Nazan Akça Subaşı, “Bu olay 2019 senesinde oldu fakat karar 28 Nisan 2022 tarihinde çıktı. Salih beyin sigara içtiği alanda sigara içilmesinin yasak olduğuna dair bir tabela yoktu. Bir öbür husus da iş güvenliği eğitimi verilirken ‘Bu alanda sigara içmek yasak, tehlikelidir’ diyerek bir eğitim de verilmemişti. Biz bunları göz önüne alarak işe iade davası açtık. Mahkeme de bizim gerekçelerimizi göz önüne alarak işe iadesine karar verdi” diyerek konuştu.
Bir iş yerinde sözlü olarak ‘Burada sigara içilmez’ denilmesinin yeterli olmadığını anlatan Subaşı, “Tehlikeli ve yasak alanlarla alakalı uyarıcı levha olması mecburi. İş güvenliği eğitiminde de işçilere bu eğitimin verilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.