Sigara içenlere koronavirüs uyarısı! Bulaşma riski daha yüksek

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nejat Altıntaş, koronavirüsün sigara kullanan kişilerde hücreye yapışmasının ve vücuda girmesinin daha kolay olduğunu belirtti.
Takip et
Sigara içenlere koronavirüs uyarısı! Bulaşma riski daha yüksek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nejat Altıntaş, salgın sebebiyle meydana gelen ölümlerin çoğunun solunum yetmezliğinden kaynaklandığını ifade etti.

AA’nın haberine göre, solunum sıkıntısı olan ve sigara kullanan kişilerin büyük risk altında olduğunu söyleyen Altıntaş, “Virüs yaşlı, kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin yanı sıra sigara kullanan kişiler üstünde de çok etkili oluyor ve can kaybına neden oluyor” şeklinde konuştu.

SİGARA VİRÜSÜN VÜCUDA GİRMESİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Altıntaş, sigaranın, virüsün vücuda girmesini kolaylaştırdığını, bu dönemde sigara içen kişilerin mutlaka bu alışkanlıklarına son vermesi gerektiğini vurgulayarak “Vücudumuza bağlanmayı kolaylaştıran furin (enzim) diyerek bir madde var. Sigara içen kişilerde bu madde öbür insanlara göre çok daha çok. Bu, virüsün hücreye yapışmasını ve vücuda girmesini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerine yapışmasını sağlıyor. Dolayısıyla sigara içmek birkaç yönden etkili. Virüsün hücrenin içerisine girmesini kolaylaştırıyor ve kırmızı kan hücrelerinin koyulaşması ve pıhtılaşmasına neden oluyor. Bu da kanın akışkanlığını bozuyor” diyerek konuştu.

“NEFES BORUSUNUN İÇİ SUYLA DOLUYOR”

Virüsün etki mekanizmasının çok karışık olduğunu ve her gün farklı bir tepki verdiğini anlatan Altıntaş, şunları kaydetti: “Normalde hastalık iki yeri etkiliyor. Birincisi akciğer. Adeta suda boğulma gibi etki ediyor. Yani tüm nefes borusunun içi suyla doluyor. İkincisi ise kırmızı kan hücrelerini parçalıyor. Kırmızı kan hücreleri vücudumuzdaki oksijenin taşınmasından sorumludur. Yani soba zehirlenmesinde, gaz zehirlenmesinde, karbonmonoksit zehirlenmesinde kırmızı kan hücreleri parçalanır. Oksijen taşıyamaz hale gelir. Bunun neticesinde da nefessiz kalınır. Yani benzini olmayan otomobil haline geliyorsunuz.”

“MECBUR KALMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN”

Altıntaş, vatandaşlara çok mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamaları tavsiyesinde bulunarak “Keyfi olarak dışarı çıkanlar lütfen bu vaziyete bir son versin. Devletimizin yapacağı bir şey yok. Halkın biraz sorumluluk göstermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.