Sıfır araçta stokçuluk başladı bayiler topluyor ama satmıyor!

Piyasada ‘araç yok’ dedikodusuyla fırlayan araba fiyatlarının arkasından bayiler çıktı. Birçok bayi sıfır araçları saklıyor. Müşterilerine, “Ocak ayına kadar bekleyin” diyen Bağcılar’daki bir istifçi bayinin sıfır araçları site otoparkında bekliyor.
Takip et
Sıfır araçta stokçuluk başladı bayiler topluyor ama satmıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Un, yağ ve şekerin sonrasında şuanda de sıfır araç stoğu başladı. İstanbul Bağcılar’da faaliyet gösteren bir bayinin sıfır model araçlarını bölgede bulunan bir sitenin otoparkında sakladığı öne sürüldü.

Sabah’ın haberine göre 50’den fazla aracı sakladığı öne sürülen bayi müşteri gibi aradığında ise “EIimizde şuan araç yok, en yakın ocak ayının ikinci haftasında gelecek” yanıtını veriyor.

Sıfır araçta stokçuluk başladı bayiler topluyor ama satmıyor!

Bu vaziyetin son zamanda çok sık meydana geldiğini söyleyen galericiler, kurdaki hareketlilik sebebiyle birçok bayinin sıfır araçlarını satmaktan kaçındığını belirtti. Bazı araçlarda ikinci el fiyatının sıfırdan daha yüksek olduğunu aktaran galericiler, “Bayiler de ellerindeki sıfır araçları satmayıp çip krizini de bahane ederek gelen müşterilere ‘Araç yok’ diyor. Onlar sıfır aracın satışını yavaşlattıkça ikinci elde fiyatlar daha da artıyor” şeklinde konuştu.

Son dönemde satılan sıfır araçlarda da fatura oyunları yapıldığını anlatan sektör oyuncuları, şunları belirtti: “Bayi araca 350 bin TL fatura kesiyor. Fakat o aracı 470 bin TL’den satıyor. Aradaki 120 bin lirayı elden alıyor. Buna itiraz etmeyen tüketici aracı bulduğuna şükredecek vaziyete geldi.”

Sıfır araçta stokçuluk başladı bayiler topluyor ama satmıyor!

Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ürün saklamanın karaborsacılık olduğunu söyleyerek, bunun hiçbir haklı gerekçesi olamayacağını belirtti.

Bu vaziyetin 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Yasası’nun 6. maddesine göre suç sayıldığını söyleyen Ağaoğlu “Bu maddeye göre ‘Vitrinde, rafta, elektronik ortamda yahut açıkça görülebilir herhangi bir yerde teşhir edilen malın, satılık olmadığı söylenen bir ibareye yer verilmedikçe satışından kaçınılamaz. Hizmet sağlamaktan haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz. Ticari yahut mesleki maksatlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf yahut tane ya da haklı bir sebep yoksa bir mal yahut hizmetin satışını o mal yahut hizmetin, kendisi tarafından tespit edilen miktar, sayı, ebat gibi şartlara ya da başka bir mal yahut hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz. Bakanlık ve belediyeler, bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidir.’ Yasa bize açıkça ne yapılması gerektiğini belirtiyor. Bu vaziyette kamunun sahada daha aktif davranması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.