adplus-dvertising

Sıfır araç aldı, ‘fabrikasyon hatalı’ çıktı

Samsun’da 5 sene önce aldığı sıfır SUV tipi araç yaşamını kabusa çevirdi. Araçtaki fabrikasyon hatası sebebiyle mağduriyet yaşayan vatandaş şirket ile davalık oldu.
Takip et
Sıfır araç aldı, ‘fabrikasyon hatalı’ çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Samsun’da yaşayan Erdem İnce, 8 Mayıs 2017 tarihinde Honda marka HR-V 1.5 EXECUTİVE AT PE tipi 2017 model SUV tipi araç satın aldı.

İddiaya göre, araba alındıktan 2,5-3 sene sonra aracın çeşitli yerlerinde boyada dökülmeler meydana geldi. Bu sorun için yetkili servise giden İnce, problemin kaynağının araçtaki ‘imalat hatası’ olduğunu öğrendi. Aracına boyama işlemi ve cüzi miktarda değer kaybı ödemesi yapılan İnce, bunun üstüne araca binmeye devam etti. 1,5 -2 sene sonra gene aynı problem ile karşılaşan İnce’ye serviste gene ‘imalat hatası’ bilgisi verilerek aynı uygulama yapıldı. Aldığı sıfır araçla sanki yaşamının kabusunu yaşayan adam, 6 ay sonra daha büyük biçimde boya dökülmeleriyle karşılaşınca tekrar servise gitti. Serviste çözüm olarak gene aracın boyanması gerektiği söyleninceyse hukuki yoldan hakkını aramaya karar verdi. Açtığı tespit davasının sonucunu bekleyen İnce, tazminat davası için de gün sayıyor.

Sıfır araç aldı, ‘fabrikasyon hatalı’ çıktı

Sıfır araç aldı, ‘fabrikasyon hatalı’ çıktı

Yaşadıklarını anlatan Erdem İnce, “Bundan ortalama 5 sene önce Samsun’da bir otomotiv firmasından sıfır bir SUV tipi araçaldım. Aracı aldıktan ortalama 2,5 -3 sene sonra aracın tavanında boya kabarmaları yaşandı. Bununla ilgili biz servisle görüştüğümüzde bunun bir ‘fabrikasyon ve imalat hatası’ olduğunu belirttiler. Bunun neticesinde da biz de noter aracılığıyla Honda Türkiye’ye ihtar çektik. Honda Türkiye bununla ilgili bir geri dönüş yapmadı. Yaptıkları yalnızca, hukuki yollara başvurabileceğimizi söylemekti. Biz de hukuki yolun uzun sürebileceğini düşünerek sulh içinde bu işi çözmeye yöneldik. İlgili boya atan yerin boyanmasını yaptırdık. Üzerine de cüzi bir miktar değer kaybı aldık. Bunu yaptırdıktan ortalama 1-5-2 sene sonra yeniden aracın farklı bir yerinde boya kabarması oldu. Gene servise başvurduk. Servis, ‘bu fabrikasyon hatasının gene devam ettiğini ve ilerleyen günlerde de devam edebileceğini’ tarafımıza bildirdi. Biz de bu sefer yeniden sulh içinde çözülsün diyerek boyattık. Bu sefer açıkçası zaten küçük bir yerdi. Sonra Honda Türkiye gene bir miktar değer kaybı para ödemesi yaptı” şeklinde konuştu.

Sıfır araç aldı, ‘fabrikasyon hatalı’ çıktı

3. defa aynı problemle karşılaşınca hukuki sürecebaşvurduğunu anlatan Erdem İnce, “Aradan geçen 6 ay sonra ise araçta bu sefer çok daha büyük boya kabarmaları yaşandı. Görüleceği üzere aracın ortalama 4-5 noktasında. Gene biz bununla ilgili burada alakalı yetkili servise gittiğimizde servis, fabrikasyon hatasının devam ettiğini, aracın bu sefer tavanının tamamen boyanacağını ve başka yerlerinde de boya atan yerlerin hepsiyle boyanacağını bize iletti. Biz de bununla ilgili alakalı şirkete gene şikayette bulunduk. Şikayet neticesinde alakalı şirket bunun ‘fabrikasyon ve imalat hatası’ olduğunu tarafımıza bildirdiler. Ama bununla ilgili yapabileceklerinin yalnızca aracı tekrar boyamak ve bize üzerine cüzi bir miktar, 10 bin TL gibi günümüz koşullarında çok düşük bir rakamı değer kaybı olarak verebileceklerini ilettiler. Biz de hukuki yollara başvurduk. Bizim buradaki beklentimiz bu işin sulh ve barış içinde çözülmesi. CİMER’e de müracaat yaptık. Oradan da bir netice bekliyoruz. Şuanda biz bununla ilgili bilhassa alakalı firmadan yaptığı bu kusuru, fabrikasyon hatasını daha ciddi manada karşılamasını istiyoruz. Bizim buradaki beklentimiz aracın ya hukuki değeriyle kendilerince satın alınması ya da üstüne ücret ödeyip başka bir araç almayı yahut da gerçekten gerçek değer kaybı neyse onunla ilgili kendilerinden bir ödeme bekliyoruz. Tespit davası açtık. Tespit davasından sonra da tazminat davasını açmayı düşünüyoruz” diyerek konuştu.

Sıfır araç aldı, ‘fabrikasyon hatalı’ çıktı

Erdem İnce’nin şikayeti üstüne araçta tespit yapıldı. Aracın ekspertiz raporu alınması istendi. Alınan ekspertiz raporunda ise özetle şu görüşlere yer verildi:

“Aracın kaportasında fabrikasyon boya hataları ve araç genelinde mikron düşüklüğü mevcuttur. Araçta boya sökülmeleri vardır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.