Sıfır arabalar için ÖTV indirimi konuşulmaya başlandı!

Sıfır araçlara ÖTV kalkacak mı, sıfır arabalara ÖTV indirimi olacak mı? Koronavirüs sürecinde üretimin durma noktasına geldiği otomotiv sektöründe yaşanan krizin vergi indirimi getirip getirmeyeceği yeni araç satın alacaklar tarafından en çok merak edilen konu oldu.

Pandemi sürecindeki imalat kıtlığından ve kredi kampanyaları sonrası 2 el araba alım satım piyasası bir anda uçtu. Yoğun talep sonrası ikinci el araç fiyatları sanki patlama yaşadı. Haliyle birçok insan sıfır arabada ÖTV indirimi olur diyerek bekliyordu. Fakat sıfır kilometre arabada ÖTV indirim bekleyenlerin hayali bir süreliğine suya düştü.

Sektör uzmanı yanıtladı

Şu anda talebin oldukça yüksek olduğunu söyleyen OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu “ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların maksatlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki ‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz” diyerek konuştu.

Pandemi etkisiyle hız kesen satışlar tekrardan salgın öncesi döneme geldi. Sıfır araç tedariği tarafında yaşan problemle beraber ikinci el araçta da sert fiyat artışları görüldü. Düşen faiz oranlarıyla tüketici soluğu bayide alınca sıfır araçlar yok sattı. Talebin artmasıyla beraber bayide yeni araç bulamayan tüketici, ikinci ele yöneldi. Burada da ikinci eli bayideki sıfırla bir tutan satıcı fiyatları tavana vurdurdu. Ayrıca piyasada bir de ÖTV indirimi yapılacağı haberleri yayılmaya başlandı. Dolaşan bu esassız haberi Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu yanıtlandırıldı.

‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz”

Şahsuvaroğlu “Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz yetkili satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların maksatlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki ‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz” şeklinde konuştu.

Şahsuvaroğlu şu şekilde devam etti: “Otomotiv sektörü geçmiş aylarda pandemi sebebiyle durmaya yakın olan satışlar nihayet mayıs ayıyla beraber harekete geçti ve şu anda haziran ayında otomotiv satışları geçen yılki haziranın üzerinde kapanacak gibi bir performans gösteriyor. Bulunurlukla alakalı sıkıntı ise hepimizin sıkıntısı, neticede bizler de tüketiciyiz. Ancak yan sanayiyle beraber otomotiv fabrikalarının tekrardan imalata başlamaları mayıs ayının son haftasına denk geldi. Bizim Türkiye’de sattığımız araçlarda her 10 arabanın ortalama 6-7 tanesi ithal olduğu için Avrupa’daki pazarlar kendi pazarlarını hareketlendirmek, kendi ekonomilerini döndürmek için öncelikle kendi piyasalarına araç vereceklerdir.

Sıfır arabalar için ÖTV indirimi konuşulmaya başlandı!

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

‘Birkaç ay daha bir sıkıntı yaşayacağız’

Türkiye’ye ise ilk aşamada araç veremeseler de hemen sonrasında tedariğimize yardımcı olacaklardır. Bulunurlukla alakalı birkaç ay daha bir sıkıntı yaşayacağız ama Türkiye’de üretilen araçlar için şu anda imalatın tüm çarkları dönüyor.” 

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı