adplus-dvertising

Sıfır araba fiyatlarına yüzde 25 zam gelecek!

Imalatta meydana gelen maliyet artışları, araba fiyatlarına zam olarak yansıyacak. Yılsonuna kadar araçların yalnızca fabrikadan çıkışına ortalama %25 zam geleceği söyleniyor. Zam oranının Türkiye’deki son tüketiciye yansımasının daha çok olması bekleniyor.
Takip et
Sıfır araba fiyatlarına yüzde 25 zam gelecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de araba fiyatları, ocak ayından bu yana yaklaşık yüzde 8 arttı. Bazı marka ve modellerde ise bu oran yüzde 20’lere kadar çıkıyor. Özellikle vergi dilimi değişen araçlarda fiyat artışları çok daha yüksek. Dünya gazetesi’nde yer verilen habere göre sektör temsilcilerine göre, piyasada esas zamlar mayıstan itibaren kademeli olarak başlayacak.

Sıfır araba fiyatlarına yüzde 25 zam gelecek!

Esasında imalat maliyetlerindeki artışın araba fiyatlarına yansıması beklenen bir gelişmeydi. Fakat bunun ne oranda olacağı henüz ifade edilmemişti. Bu konuda ilk açıklama İstanbul Ticaret Odası (İTO) Taşıtlar Satış ve Servis Komitesi Meclis mensubu Ziya Alp Gülan’dan geldi. Gülan, yılsonuna kadar arabaların yalnızca fabrikadan çıkış maliyetinin yüzde 25 artmasının beklendiğini belirtti. Gülan, otomotiv sektöründeki daralmayı ve fiyat artışlarını İTO’nun nisan ayı meclis toplantısında da gündemine de taşıdı.

“Yalnızca paladyum krizi imalat maliyetini 200 $ artırdı”
Alp Gülan, pazarın son senelerde gerilediğini hatırlatarak, “Pazar bu sene da düşmeye devam etti. Mart ayında yüzde 30’luk kayıp yaşadık. Çip krizine bağlı olarak araç bulunurluk problemi olduğu için talepteki düşüşü çok algılamadık ama başka bir tehlike çıktı karşımıza. Yeni zamlar. Bu sefer bizden kaynaklanmayan yalnızca dışarıdaki problemler edeniyle yüzde 25’e yakın bir zam beklentisi var” diyerek konuştu.

Sıfır araba fiyatlarına yüzde 25 zam gelecek!

Rusya-Ukrayna savaşının gelecek bu zamlarda büyük etkisi olduğunu dile getiren Gülan, “Yalnızca Rusya-Ukrayna savaşında paladyum madeninin gelmemesi ve zamlanması sebebiyle içten yanmalı motorlarda imalat maliyeti 200 dolar arttı. Öbür yandan enerji maliyetleri yükseldi. Lojistik maliyetleri arttı. Öte Yandan, küresel çapta enfl asyon artışı meydana geliyor. Bütün bunları topladığımızda maalesef kur artmasa bile yılsonuna kadar arabaların Türkiye’ye yüzde 25 zamlı gelecek” diyerek konuştu. Bu yalnızca arabaların fabrikadan çıkıştaki baz maliyetindeki artış. Gülan, Türkiye’deki vergi sistemi ve kura bağlı olarak bu oranın daha artabileceğine dikkat çekti.

ODD Başkanı Bozkurt: Fiyat artışı kaçınılmaz
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, sanayide artan maliyetler sebebiyle araba fiyatlarında yeni zamların kaçınılmaz olduğunu söyleyerek, “Son dönemde hammadde fiyatlarındaki rekor artış ve lojistik maliyetlerindeki artış arabaların zamlanmasına neden olacak. Mayıs ve hazirandan itibaren bu zamları görmeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

Bozkurt, son senelerde Türkiye’de araba fiyatlarının mühim oranda artmasının satışlara da olumsuz yansıdığına vurgu yaparak, “Çip krizi hiç gündemde olmasaydı ve dilediğimiz kadar araç tedarik edebilseydik bile bu fiyatlar, döviz kurunun seviyesi ve mevcut kredi olanakları ile en fazla geçen senesi yakalardık” şeklinde konuştu.

2021’de Türkiye’de araba ve hafif ticari araç satışları ortalama 737 bin tane olarak gerçekleşmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.