Sıcaktan Dert Yananları Sevindiren Haber Geldi

Türkiye, son yılların en sıcak yaz aylarından birini geçiriyor. Birçok kentimizde termometreler 50 dereceyi görürken Meteoroloji beklenen haberi verdi.

Küresel ısınmanın da etkisiyle Türkiye son 50 yılın en sıcak yaz aylarından birini geçiriyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde birçok kentimizde öğlen saatlerinde termometreler 50 dereceyi görüyor. Hal böyleyken yetkililer de vatandaşları 14.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça güneşe çıkmamaları konusunda uyarıyor.

Megakent İstanbul’da da durum pek farklı değil. Birçok vatandaşımız özellikle hafta sonları plajlara akın ederek serinlemeye çalışıyor. Gözünü kulağını Meteoroloji’den gelecek verilere çeviren vatandaşların beklediği açıklama geldi. Bugün öğleden sonra düşüşe geçecek sıcaklık, yarından itibaren yerini şiddetli yağışa bırakacak. Yağışların özellikle Çarşamba ve Perşembe günü kentte etkili olması bekleniyor. Meteoloji yetkileri, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda ikaz etti.

ÇİFTÇİNİN HALİ HARAP

Öte yandan sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olması ve yaz mevsiminin kurak geçmesi, birçok kentte tarımla uğraşan çiftçiyi zora soktu. Bu yıl mevsimin kurak geçmesi nedeniyle istedikleri verimi alamayacağını düşünen çiftçi, bunun da fiyatları doğrudan etkileyeceğini düşünüyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz kış sebze-meyve fiyatlarının yüksek oluşu Türkiye’de gündemi uzun süre meşgul etmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı