Sıcaklık eksi 111’e düştü böylesi dünyada görülmemişti

Pasifik Okyanusu'nda meydana gelen tropik fırtınada dünyada daha önce hiç görülmemiş bir sıcaklık verisi kaydedildi. Tropik fırtına sonrası sıcaklığın -111 seviyelerine düştüğü gözlemlendi.
Takip et
Sıcaklık eksi 111’e düştü böylesi dünyada görülmemişti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2018 senesinde Ekvator’un hemen güneyinde kaydedilen sisteme ilişkin yapılan araştırma henüz yayımlandı.

Buna göre Pasifik Okyanusu’nun batısında oluşan bu tropik fırtınanın en yukarısında sıcaklık değeri -111 derece olarak ölçüldü. Bu değerin rekor bir seviye olabileceği değerlendiriliyor.

29 Aralık 2018 tarihindeki bu rekor gözlem, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait Noaa-20 uydusu tarafından yapıldı.

Meteorolojik ifadelerle açıklamak gerekirse; çok güçlü bir hava akımı, atmosferin en alt tabakasına (troposfere) ulaşması ile genellikle düzleşiyor ve örs benzeri bir biçim alıyor.

Ama fırtınanın çok güçlü olduğu vaziyetlerde, yukarı yönlü hava akımı troposferi aşarak, bir sonraki katman olan stratosfere ulaşabiliyor. 2018 senesinde meydana gelen olayda bulutun üst seviyesi 20.5 kilometredeydi.

BBC’ye konuşan Oxford Üniversitesi’nden Simon Proud, bu vaziyete “overshooting top” isimi verildiğini, bulutun tepe noktasının Tropopoz tabakasını aştıktan sonra bu yükseliş esnasında her kilometrede 7 derece soğuduğunu söylüyor.

Proud, 2018 senesindeki örnekte Tropopozu aşan bulutun, 13 – 14 derece daha soğuk olduğunu kaydetti.

Gözlemle alakalı incelemeyi yayımlayan Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden meteorolojistler, bu sıra dışı vaziyette bazı ek faktörlerin katkıda bulunduğunu değerlendiriyor.

“ŞANSLIYIZ Kİ BU FIRTINA HİÇLİĞİN ORTASINDA MEYDANA GELDI”

Uzmanlar, bunun bir sebebi için, fırtınanın oluştuğu bölgedeki okyanus suyunun çok sıcak olmasını gösteriyor. Buna ek olarak, Madden-Julian Salınımı isimi verilen bir hava olayı fenomeninin de katkıda bulunduğunu söylüyorlar.

Madden-Julian Salınımı, yağışlı ve kuru havayı etkileyen, doğu yönlü ilerleyen bölgesel rüzgarlara deniliyor.

Yapılan bu gözlem, aynı zamanda bu tür süper soğuk fırtınaların sayısındaki artışa da dikkat çekiyor.

Son üç senede meydana gelen benzer fırtınaların sayısının, ondan önceki 13 seneyle eş olduğu gözlemlendi. Soğuk hava fırtınalarının daha fazla tehlike oluşturduğu değerlendirilirse bu gözlem önem kazanıyor.

Oxford Üniversitesi’nden Simon Proud, “Şanslıyız ki bu fırtına hiçliğin ortasında meydana geldi” derken meydana gelebilecek tehlikeye işaret ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.