Sıcak havalar koronavirüsü azaltır mı, virüs sıcaktan etkileniyor mu?

Sıcaklıklar virüsü etkiler mi? Koronavirüs salgınıyla ilgili son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, hafta sonu tüm yurtta etkili olması beklenen sıcak havanın virüsün bulaşma hızını düşüreceği söyledi. Peki Sıcaklıklar virüsü etkiler mi? Sıcak hava koronavirüsü azaltır mı? Merak edilen detaylar haberimizde...
Takip et
Sıcak havalar koronavirüsü azaltır mı, virüs sıcaktan etkileniyor mu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sıcaklıklar virüsü etkiler mi? Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Tevfik Özlü, hafta sonu bütün yurtta etkili olması beklenen sıcak havanın virüsün bulaşma hızını düşüreceği belirtti. Koronavirüs salgınıyla alakalı son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Peki Sıcaklıklar virüsü etkiler mi? Sıcak hava koronavirüsü azaltır mı? Merak edilen ayrıntılar haberimizde…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika’dan gelen sıcak havanın bütün yurtta etkili olacağını duyurmasının sonrasında Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Tevfik Özlü sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Özlü, hafta sonu artacağı düşünülen hava sıcaklıklarının koronavirüsü bulaştırma ihtimalini zayıflatacağını belirtti.

Prof. Dr. Özlü’nün açıklamasından satır başları:

“Haftasonu çöl sıcakları geliyor. Sıcaklığın artması, nemin azalması ve güneş ışığındaki ultraviyole virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır. Gene D vitamini sentezimiz artacak, bu da bağışıklık sistemimizi daha da kuvvetli kılacaktır.

Ancak sıcak hava da sağlığımız için bazı riskler taşımakta. Özellikle bebekler, yaşlılar, kronik böbrek, kalp ve akciğer hastalığı ya da yüksek tansiyonu olanlar, sıcak havalardan çok daha çok etkilenebilmekte.Sıcak ve güneş çarpmaları meydana gelebilir.

Özellikle, güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında, güneş altında ve yeterli hava akımı olmayan kapalı alanlarda kalınmamalı; ev ve işyeri gibi kapalı alanlar havalandırılmalı; aşırı efor gerektiren işlerden uzak kalınmalı.

Bol su, tuzlu ayran, maden sodası tüketilmeli; alkol ve sigaradan uzak durulmalı; ağır, yağlı yemeklerden ve tıka basa yemekten kaçınılmalı. Oruç tutanlar terlememek ve sıvı kaybetmemek için çok dikkat etmeli; iftarla sahur arasında bol sıvı almalı.

Sentetik ve dar giyecekler yerine; pamuklu, ipek yahut ketenden bol ve rahat giysiler tercih edilmeli; şapka ve güneş gözlüğü takılmalı.

Sıcak çarpmasında halsizlik, bitkinlik, baygınlık, aşırı terleme, bulantı ve baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, ateş gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bu vaziyette kişi hemen soğuk klimalı bir ortama yahut vantilatör karşısına taşınmalı; üzeri ıslak çarşafla örtülüp, klima maksimum soğukluk ve hızda çalıştırılmalı. Hastaya buzlu su banyosu yapılabilir. Hasta için 112 aranıp acilen hastaneye kaldırılmalı.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.