adplus-dvertising

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) Nedir? Soğuk cüzdan nedir? Hangisi Daha Güvenilir?

Online olarak çalışan kripto para cüzdanlarına Sıcak Cüzdan denir. Bu cüzdanı genellikle kripto borsası ve kripto alışveriş sistemleri kullanır. Güvenliği en düşük kripto cüzdan türüdür. Kripto borsa seçimi yaparken soğuk cüzdan desteği olan borsalar tercih edilerek risk azaltılabilir.  Donanımsal Cüzdan (Hardware Wallet) Nedir? Sıcak Cüzdan mı yoksa Soğum cüzdan mı güvenilir?
Takip et
Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) Nedir? Soğuk cüzdan nedir? Hangisi Daha Güvenilir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uzun bir süredir ekonomi piyasalarının en büyük gündemi olan kripto paralar bu kez bir dolandırıcılık iddiasıyla gündemde. Her hafta başka bir coinin piyasaya sürüldüğü kripto para dünyasında coin alışverişi yapan vatandaşlar kripto para kasalarını merak etmeye başladı. Kripto para kasası Soğuk Cüzdan nedir? Kripto para kasası soğuk cüzdan oluşturma nasıl yapılır?

KRİPTO PARA CÜZDANLARI NEDİR?

Birikimini altın, Dolar ya da Euron alarak yapanların paralarını saklaması için yastık altları ya da bankada bir hesapları olsa yetiyor. Peki ya birikimini kripto paralarla yapanlar paralarını nerede saklayacak? Kripto para cüzdanları dijital parayla birikim yapanlar için geliştirildi.

Kripto para cüzdanı, internet üzerinde bir dijital para olarak kabul edilen Bitcoin ile hayatımızda yerini almıştır. Kripto para cüzdanları, halka açık ve özel anahtarları depolayan, kripto para transferine izin veren fiziksel, yazılım veya donanım araçlardır. Halka açık anahtar, tıpkı bankalar aracılığı ile verilen IBAN benzeri, kullanıcıların ödeme kabul etmek için kullanabileceği rakam ve sayılardan oluşan bir adrestir. Halka açık ve özel anahtarlar, blokzincir üzerinde bir kullanıcı hesap kimliğidir.

Bu kimlik sayesinde kişiler P2P (Peer to Peer) eşler arası iletişim sağlayarak birbirlerine dijital varlık (para) olarak bilinen Bitcoin vb. diğer kripto para transferlerini gerçekleştirebilir. Özel anahtar, yazılım cüzdanlar ve donanım cüzdanlar gibi farklı kripto para cüzdanı türlerinde depolanır. Bu cüzdanlar kullanıcının özel anahtarı ile blok zincir üzerinde transfer işlemlerini gerçekleştirmesini sağlar. Bitcoin ağında onaylanan transferleri geri çevirmek mümkün değildir. Ancak henüz madenciler tarafından onaylanmamış transferler daha yüksek transfer ücreti ile çifte harcama yapılarak geri çevrilebilir.

Sıcak Cüzdan Nedir?

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) Nedir? Soğuk cüzdan nedir? Hangisi Daha Güvenilir?

Sıcak cüzdan, online olarak çalışan kripto para cüzdanlarına verilen isimdir. Bu cüzdanlar özellikle mobil cihazları için oluşturulmuştur. Sıcak cüzdanla hareket halindeyken ödeme yapabilir, transfer işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu cüzdan az yer kaplamak için Blockchain’in çok küçük bir kısmını kullanır. Sıcak cüzdanlar kullanım kolaylığı ve hızlı olması nedeniyle tercih edilse de güvenlik açısından zayıftır bu nedenle soğuk cüzdanla uyumlu bir şekilde çalışılması tavsiye edilir. Sıcak cüzdanlarda güvenlik düşüklüğü nedeniyle ek güvenlik önlemleri alınabilir. Sıcak cüzdanlarla yapılan online alışverişlerde çift doğrulama istenebilir.

Sıcak cüzdan, en temel anlamıyla internete bağlı olan cüzdan uygulamalarını ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Fonlar internete bağlı cüzdan uygulamasında ya da üçüncü parti bir cüzdan sağlayıcısının veritabanı ve sunucusunda tutulmaktadır. Sıcak cüzdanlar ile ilgili en önemli güvenlik riski cüzdan bilgilerinin tutulduğu ve internete bağlı veritabanı ve sunucuların siber saldırganlar tarafından hacklenmesi dir.

Sıcak cüzdan ve Bitcoin cüzdanı arasındaki ilişki

Sıcak cüzdan terimi, Bitcoin cüzdanı ile doğrudan ilişkilidir. Bitcoin cüzdanı kullanıcının sahip olduğu Bitcoinleri kullanılabilmesine olanak sağlayan özel ve genel anahtarları içinde barındıran bir yazılımdır. Bitcoin cüzdanları bakiyeyi görebilmeyi ve başka cüzdanlara transfer işlemlerini gerçekleştirmeyi sağlar. Bitcoin cüzdanlarında bulunan genel anahtar(public key), Bitcoin cüzdanın adresi olup hesabınızın herkes tarafından görüntülenmesine olanak sağlar. Özel anahtar(private key) ile bir Bitcoin cüzdanından, başka bir Bitcoin cüzdanına Bitcoin gönderme işlemi yapılır. Bitcoin cüzdanları bakiyeyi görebilmeyi ve başka cüzdanlara transfer işlemlerini gerçekleştirmeyi sağlar. Bitcoin cüzdanları ile Bitcoin fiziksel olarak paraya(TL,Euro vb.) dönüştürülemez. Bitcoin cüzdanları sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi cüzdanın tercih edilmesi gerektiği avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırarak kullanıcılar tarafından belirlenmelidir.

Soğuk Cüzdan (Cold Wallet) Nedir?

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) Nedir? Soğuk cüzdan nedir? Hangisi Daha Güvenilir?

Soğuk Cüzdan, Bitcoin veya altcoin’lerinizi tamamen offline (internete bağlı olmayan) bir ortamda saklamanızı sağlar. Kripto paralar dijital varlıklar oldukları için internet üzerinde bir cüzdanda olmaları, çalınma risklerini artırır. Soğuk cüzdanda tutulan kripto paralar bu riski oldukça azaltır.

Soğuk cüzdan internete bağlı olmayan cüzdan uygulamalarını ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Soğuk cüzdan uygulamalarında cüzdan bilgileri siber saldırganlardan korunmak amacıyla internete bağlı ortamlarda depolanmaktadır.

Bilinen en önemli soğuk cüzdan uygulamaları donanım cüzdanlarıdır. Soğuk cüzdanlara, cüzdan sahibine ait hesap anahtarı ile erişim sağlanmaktadır.

Hesap anahtarına sahip olmayan kişiler cüzdan içinde hiçbir şekilde işlem yapamaz bu nedenle güvenlidir.

Donanımsal Cüzdan (Hardware Wallet) Nedir?

Donanımsal cüzdan; kripto paraların internete bağlanmadan saklanabileceği elektronik bir cihazdır. İşlem yapılabilmesi için cep telefonu veya bilgisayarla internete bağlanılması gerekir. İşlem yapılmadığı zamanlarda ise cihaz kullanıcıda olduğu sürece kripto paralar %100 güvende olur.

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) Nedir? Soğuk cüzdan nedir? Hangisi Daha Güvenilir?

Sıcak Cüzdan mı, Soğuk Cüzdan mı Güvenli, Hangisi Daha Güvenilir?

Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan uygulamalarının kendine özgü avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Sıcak cüzdanlar kullanımı daha kolay ve hızlı olması itibariyle anlık işlemler için daha elverişli iken soğuk cüzdanlar kullanımı daha zor ve anlık işlemler için uygun değildir. Bununla birlikte soğuk cüzdanlar internete bağlı olmadığından ve bir işleme fiziksel olarak onay verilmesi gerektiğinden sıcak cüzdana göre ek güvenlik protokollerine sahiptir ve siber saldırganlara karşı daha güvenlidir.

Soğuk cüzdanlar internete bağlı cihazlara takıldığında zaafiyete açık hale gelmekle birlikte genel anlamda sıcak cüzdanlara göre daha güvenli olma özelliğini bu durumda da korumaktadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.