adplus-dvertising

Sibirya’daki orman yangınları evlere sıçradı: 5 ölü

Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesinde devam eden orman yangınlarının yerleşim yerlerine ulaşması neticesi 5 kişi yaşamını yitirdi. Ortalama 200 ev de alevlere teslim olurken, bölgede olağanüstü hal ilan edildi.
Takip et
Sibirya’daki orman yangınları evlere sıçradı: 5 ölü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Sibirya bölgesinde devam eden orman yangınları söndürülemiyor. Sibirya’ya bağlı Krasnoyarsk bölgesi başta olmak üzere farklı noktalardaki orman yangınları, bütün müdahalelere karşın yerleşim yerlerine sıçradı. Rusya Acil Vaziyetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Krasnoyarsk bölgesine bağlı Achinsky ilçesindeki 16 yerleşim alanına yayılan yangınlar sebebiyle ortalama 200 evin alevlerin arasında kaldığı bildirildi. Aynı zamanda 1 okul ve ilçedeki bir kereste fabrikasının da tamamen küle döndüğü aktarıldı.

Sibirya’daki orman yangınları evlere sıçradı: 5 ölü

Açıklamada, “Krasnoyarsk’taki orman yangınlarının söndürülmesi için 300 kişi ve 90’dan fazla ekipmanın yanı sıra yangın söndürme treni de operasyonlarda görev alıyor. Güçlü rüzgarlar sebebiyle yangınların söndürülmesi zorlaşmaktadır” dendi. Öte Yandan bölgede olağanüstü hal ilan edildiği söylenerek bazı köylerin de tahliye edilmesi için çalışmaların başlatıldığı öğrenildi. Yangınlarda şu ana kadar 5 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanırken, alevlerin yayıldığı alanların büyüklüğüne dair bir ayrıntı verilmedi.

Sibirya’daki orman yangınları evlere sıçradı: 5 ölü

Yangın başka bölgelerde de etkili oluyor

Krasnoyarsk haricinde öbür bölgelerde de orman yangınları devam ediyor. Sibirya’nın Ural Dağları bölgesinde bulunan Hakasya’da da 21 ayrı noktada devam eden yangınlarda şu ana kadar 225 hektarlık alanın yandığı, 531 tarım arazisi ve 30 köy evinin alevlerde zarar gördüğü açıklandı. Orman yangınlarına 430 personel ve 100 yangın söndürme aracı ile müdahale edildiği söylendi.

Sibirya’daki orman yangınları evlere sıçradı: 5 ölü

Gene Sibirya’nın Ural bölgesine bağlı Kurgan’da da orman yangınları sürüyor. Yangın söndürme helikopterleri, bin 270 kişi ve 200 yangın söndürme aracı ile alevlerle mücadele devam ediyor. Rusya Acil Vaziyetler Bakanlığı, Krasnoyarsk, Hakasya ve Kurgan bölgelerindeki yangınlara müdahale için ek kuvvet ve yangın söndürme araçları takviye edileceğini duyurdu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.