adplus-dvertising

Siber dolandırıcılara darbe

14 Mayıs 2022, 12:10 tarihinde eklendi
Türkiye’de farklı internet siteleri ve mobil uygulamalar üstünden ortalama 500 kişiyi 2 milyon TL dolandıran ve İzmir Siber Suçlarla Mücadele polisinin operasyonuyla yakalanan 2’si Çinli 5 kişi, tutuklanarak cezaevine yollandı.
Takip et
Siber dolandırıcılara darbe
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İzmir Emniyet Müdürlüğüne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, siber suçların engellenmesine yönelik yapılan çalışmalarda ihbar üstüne şüpheli para çekim işlemleri yapan 3 zanlıyı yakalayarak gözaltına aldı. Ekipler, bu zanlılarla beraber hareket ettiği değerlendirilen Çin Halk Cumhuriyeti uyruklu 2 zanlıyı de İstanbul Havaalanı’ndan yurt dışına kaçmak üzereyken yakalayarak gözaltına aldı.

Siber dolandırıcılara darbe

Ekipler, ponzi ve saadet zinciri benzeri dolandırıcılık maksatlı yaratılan sisteme dahil edilmesi için mesajlaşma uygulamaları ve sosyal paylaşım siteleri üstünden yaptıkları reklamlarla ulaşılan kişilere ‘Amazonasda’ ve ‘tur.shopping’ internet siteleri vasıtasıyla ürün satılacağı, üyelik yaratarak sisteme katılmaları halinde günde en az 100 TL kazanacakları, satışlardan yüzde 20 komisyon alacakları vaat edilerek kişilerden ürün bedeli isimi altında para göndermelerinin talep edildiğini, ‘PHD 98′, ‘5ggelecekte’ uygulamaları ve ‘PHD98.com’ sitesinde kullanıcılara videolara beğeni yapmak gibi görevler verildiği, bu görevleri tamamlamaları halinde kazanç sağlandığı, uygulamalara para yüklenmesi halinde daha fazla görev alarak daha çok kazanç sağlanacağı gibi vaatlerle uygulama ve sitelerin kullanılmasının telkin edildiğini ortaya çıkardı. Söz konusu site ve uygulamalara kayıt olarak kullanan kişilerin uygulama üstünden kazandıkları paraları çekemedikleri ve böyle ortalama 500 kişinin mağdur edildiği tespit edilirken, zanlıların mağdurlardan elde edilen ortalama 2 milyon TL’nin kripto paraya çevrilerek yurt dışına çıkarılmasını sağladığı belirlendi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 2’si Çinli toplam 5 şüpheli adliyeye sevk edildi. Zanlıların hepsi çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine yollandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.