adplus-dvertising

Show TV kimin, sahibi kim? Show TV ne zaman kuruldu?

Türkiye’nin en çok izlenen televizyon kanallarından biri olan Show TV hakkında izleyiciler daha fazla bilgi sahibi olmak için Show TV kimin? Show TV sahibi kim? Show TV sahipleri kimler? Show TV ne zaman kuruldu? sorularına yanıt arıyor. Peki, Show TV kime ait? İşte detaylar…
Takip et
Show TV kimin, sahibi kim? Show TV ne zaman kuruldu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Show TV kimin sorusu gündem konusu oldu. Günümüzde yayınladığı dizi ve programlarla izleyicileri ekran başına toplayan ve Türkiye’nin en çok izlenen televizyon kanallarından biri olan Show TV hakkında izleyiciler daha fazla bilgi sahibi olmak için Show TV kimin? Show TV sahibi kim? Show TV ne zaman kuruldu? Show TV sahipleri kimler? sorularına yanıt arıyor. Peki, ATV kime ait? İşte detaylar…

SHOW TV KİMİN?

Show TV, Ciner Yayın Holding bünyesinde yayın yapan ulusal televizyon kanalıdır. Show TV’nin genel müdürü ise Esra Baydar’dır.

Show TV kimin, sahibi kim? Show TV ne zaman kuruldu?

Kuruluş

Show TV, Show Radyo ile birlikte, 1 Mart 1991’de Erol Aksoy, Dinç Bilgin, Haldun Simavi ve Erol Simavi tarafından Fransa’da kurulmuş ve yayınına “Başka Bir Alem!” sloganıyla Fransa üzerinden başlamıştır. 1 Mart 1992 tarihinde Türkiye’de yayın hayatına başlamıştır. Yayına başladığı ilk dönemlerde yayınlanmayan Show Haber, aylar sonra Mehmet Ali Birand tarafından 2 Mart 1992’de sunulmaya başlanmıştır. Kanal, Mart 1992’de Türkiye’ye de yayın yapmaya başlayınca, gerçek bir yayıncılık anlayışına girmiştir. Show TV, bir dönem kardeş kanalı olan Cine5 ile birlikte Türk televizyonculuğuna yeni tarz getirmiştir. Show TV, Kasım 1992’de logosunda bulunan TV yazısını kaldırmıştır.

Show TV kimin, sahibi kim? Show TV ne zaman kuruldu?

1991 – 2002

Kanalın ilk genel müdürü Güneri Cıvaoğlu’ydu. Show Haber‘i kanalın ilk dönemlerinde Gülgûn Feyman, 1996 ile 2002 yılları arasında da Reha Muhtar sunmuş, Reha Muhtar bu sayede dönemin Show TV’sinin en bilindik simalarından biri hâline gelmiştir. 1993 yılında Erol Aksoy ve Dinç Bilgin ile ortak girişimi, 1994 yılında Erol Aksoy, Dinç Bilgin ve Aydın Doğan ile ortak girişimi, 1995 yılında tekrar Erol Aksoy ve Dinç Bilgin ile ortak girişimi olmuştur. 1997 yılında Erol Aksoy’a geçmiştir. 1999 yılında Mehmet Emin Karamehmet tarafından satın alındı[2]

1992-1995 tarihleri arasında Arena adıyla yayınlanan tartışma programıyla büyük beğeni kazanan Show TV, yine 90’ların başında kırmızı nokta uygulamasıyla gece yarısı yayınlanan Tutti Frutti gibi programlarla erotik yayın yapmıştır. Bu erotik yayın daha sonradan RTÜK aracılığıyla kaldırılmış ve kaldırıldığı ilk aylarda, gece teletekst yayını ve ünlü yabancı dizilerin yayını yapılmıştır.

Show TV, yine 90’lı yıllarda Simpsonlar, Seinfeld, Sıkı Dostlar, Dallas, Battlestar Galactica, Yalan Rüzgârı, Roseanne, Power Rangers, S.W.A.T., Superboy ve The Rookies gibi yabancı dizilerin tekrar bölümlerini gündüz ve gece yarısı kuşaklarında yayınlamıştır.

TRT 1 ve Star TV’den sonra, Bizimkiler, Sıdıka, Deli Yürek, Örümcek, Şehnaz Tango, Küçük İbo, Zehirli Çiçek, Sırılsıklam, Canısı, Haşlama Taşlama, Bu Sevda Bitmez, İki Kız Kardeş, Mirasyediler, Hangimiz Eşek, Gökkuşağı, Ana Kuzusu, Hemşerim, Ayşecik ve Zirvedekiler gibi yerli dizileriyle birçok izleyici toplamıştır.

Yarışma programlarında çığır açan Biri Bizi Gözetliyor’un 2000 yılında yayınlanan ilk sezonu Show TV’ye çok büyük reyting sağlamıştır.

Show TV ilk logosuyla, 90’lı yıllarda Türk insanının yaşamında önemli bir unsur olmuştur. Belgesel, müzik, sinema gibi yayınladıkları programların başlangıcındaki jenerikleriyle ve O harfinin içindeki renginin ve harfin şeklinin değişimiyle de akılda kalıcılık sağlamıştır.

2002 – 2013

Show TV, 30 Eylül 2002 tarihinde yeni logosu ve yeni “Esas Show bu Show!” sloganıyla yeni yayın dönemine başlamıştır. Kanalın bu yeni döneminde Acun Ilıcalı, Serap Ezgü, Magic Necmi, Seda Sayan, Saba Tümer, Derya Baykal, Çağla Şikel ve Alişan gibi isimler, kanalın bu döneminin bilinen kişilerinden olmuşlardır. Serap Ezgü ile Biz Bize, Deryalı Günler gibi programlar da gündüz kuşağının izlenen programlarından olmuştur. Acun Firarda, kanalın 2002-2006 yılları arasında yayınlanan programlarından olmuştur. Ayrıca UçanKuş ve Pazar Keyfi, kanalın vazgeçilmez magazin programları olmuştur.

Ekmek Teknesi, Tatlı Hayat, Hayat Bilgisi, Cennet Mahallesi, Dadı, Doktorlar ve Adını FerKoydum gibi beğenilen diziler başta olmak üzere günümüze kadar toplam 93 yerli ve 9 yabancı dizi yayınlayan Show TV, en çok farklı dizi yayınlamış Türk televizyon kanalıdır.

2003-2005 yılları arasında yayınlanan Kurtlar Vadisi, yalnızca 2 bölüm yayınlanan Kurtlar Vadisi Terör (2007) ve yine 2007-2009 yılları arasında Show TV’de yayınlanan Kurtlar Vadisi Pusu dizileri çok büyük izlenme oranları almaya başlamış ve mafya/silah içeren diziler modasını başlatmışlar, ancak diziler yüzünden RTÜK tarafından kanala pek çok yasaklama getirilmiştir.

Var Mısın Yok Musun?, Survivor Türkiye – Yunanistan, Fear Factor, Wipe Out, Şarkı Söylemek Lazım, Buzda Dans, Yemekteyiz gibi yabancı ve Gelinim Olur Musun? tarzı yerli programlar ve yarışmaları, çok izlenmelerinin yanı sıra Türk televizyonculuğunda yeni bir sayfa açarak yarışma furyası dönemini başlatmışlardır. Show TV, aynı zamanda 25 yarışma ile en çok sayıda farklı yarışma programı yayınlamış Türk televizyon kanalıdır.

29 Eylül 2005 tarihinde Avrupa’da yaşayan Türklere yönelik yayın yapan Show Türk açılmıştır.

2005-2009 yılları arasında UEFA Kupası maçları ve 2006-2008 yılları arasında UEFA Süper Kupa maçlarını futbolseverlerle buluşturdu. Ayrıca 2007’den 2009’a kadar UEFA Kupası finallerinin Türkiye’de resmi yayıncısı olmuştur.

Atv’nin el değiştirmesinden sonra kanalın yeni sahipleri ile uyum sorunu yaşayabileceklerini düşünen Ali Kırca ve diğer Atv Haber çalışanlarının birçoğu, 31 Aralık 2007 tarihinde Show TV ile anlaşmışlar ve her zaman olduğu gibi Show Haber’i hafta içleri Ali Kırca sunmuştur. Hafta sonu haberlerini ise 31 Aralık 2007’den 31 Ağustos 2012’ye kadar Korcan Karar sunmuştur. Show Ana Haber bülteninden sonra yayınlanan Spor Sayfası programını hafta içleri Melih Gümüşbıçak, hafta sonları Merve Toy, Ebru Gürsoy ve Birsu Eren sunmuştur. Siyaset Meydanı programını her perşembe gecesi Ali Kırca sunmuştur. Show TV’nin seslendirme sanatçısı 2010 yılından itibaren Mehmet Onur’dur. Tuba Atav ise Korcan Karar’ın yerine hafta sonu haberlerini sunmaya başlamıştır.

Show TV, 3 Eylül 2012’den itibaren 16:9 geniş ekran formatına geçmiştir.

2013 – 2015

18 Mayıs 2013 tarihinde kanalın sahibi olan Mehmet Emin Karamehmet’in, İnterbank ile ilgili kredi ilişkilerinden kaynaklanan 455 milyon dolar nedeniyle TMSF tarafından Show TV, 360, Digitürk, Alem FM, Lig Radyo, Akşam Gazetesi, Güneş Gazetesi ve BMC şirketlerine el konuldu.

Çukurova Holding, TMSF gözetiminde olmak üzere Show TV ve kardeş kanalları Show Türk ve Show Max’i 402 milyon dolara Ciner Medya Grubu’na sattı.

15 Haziran 2013’ten 5 Ocak 2014’e kadar Show Haber’i hafta içleri Erhan Çelik sundu. Hafta sonları ise Cansu Oyan sunmuştur. Ayrıca Show Kulüp’ün yayınına son verilmiştir. Kanalın yeni sezondaki yenilikleri nedeniyle Aşk Emek İster dizisi yayından kaldırıldı. Atv’den Benim İçin Üzülme dizisini transfer etti. 5 Ağustos 2013’te hafta sonu haberleri Pınar Erbaş tarafından sunulmaya başlandı. 14 Aralık 2013’te kanala, FOX’tan Fatih Harbiye dizisi transfer edildi. Erhan Çelik’ten boşalan sunucu koltuğuna Ece Üner geçti ve hafta içi haberlerini sunmaya başladı.

TMSF’nin 30 Mayıs 2014’te yaptığı açıklama ile, Show TV’nin ve diğer kanalların Ciner Medya Grubu’na satışının iptaline ilişkin açılan dava sonucunda İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini ve böylelikle kanalların yeniden TMSF’ye geçtiğini duyurdu.

Ancak 18 Temmuz 2014’te, TMSF Show TV’nin haklarını yeniden Ciner Yayın Holding’e verdi.

9 Ocak 2015’te, İstanbul 4. İdare Mahkemesi Çukurova Holding’in başvurusu üzerine açılan davada Show TV’nin Ciner Yayın Holding’e devrini iptal etti ve kanal yeniden TMSF’ye geçti.

2015 – günümüz

5 Haziran 2015’te, mahkeme Show TV’nin Ciner Yayın Holding’e geri verilmesini karara bağladı.

Turgay Ciner Kimdir ?

Turgay Ciner, 1 Mart 1956, Hopa,Artvin, Laz kökenli Türk iş adamı.

Show TV kimin, sahibi kim? Show TV ne zaman kuruldu?

Lise öğrenciliğinde çay ocaklarında çıraklık yapmış olan Ciner, ticari yaşama üniversite yıllarında atılarak oto yedek parçacılığına başlamıştır. 28 yaşında İstanbul Talimhanede bulunan dükkanında kardeşi Tuncer Ciner ile Almanya’dan Mercedes otomobil ithal etmeye başlaması ilk önemli ticari girişimidir.

1988 yılında 32 yaşına geldiğinde Anadolu Endüstri Holding’in ortaklarından Osman Yazıcı ile birlikte ortak iş yapmaya başlamış olup, Anadolu Endüstri’nin Irak’taki taahhütlük işlerini devralarak 1990 yılına kadar Irak’ta anahtar teslim işler yapmıştır.

Körfez krizi ile birlikte Rus pazarına yönelen Ciner, bölgede tekstil yatırımlarına başlamıştır. Türkiye’de ise Ceytaş, Mensucat Santral ve Penyelüks’ü satın almıştır. 1995 yılında özelleştirilen Havaş’ın (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.) yüzde 60’ını 1998’de ise tamamını satın almıştır. 1997 yılında ise, İsviçre Havayolları Swissair ile işletme ortaklığına gitmiştir.

Medya sektörüne girmesi ise Sabah Grubu’na 1998 yılında ortak olması ile başlamıştır. Ciner Grubu, daha sonra Kanaltürk’ü alma girişimi sonuç vermeyince Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın almıştır. Habertürk TV’den sonra Habertürk Gazetesi ve Habertürk Radyo’yu kuran Turgay Ciner, TMSF’den Show TV’yi satın alarak Türkiye’nin en önemli Medya Patronlarından biri olmuştur.

2015 yılında ise Spor Kanalı 7/24 TV’yi alan Ciner Grubu bu kanalın adını HTSpor 7/24 olarak değiştirmiştir. Halen Show TV, Habertürk TV, Bloomberg HT, HT 7/24 Spor, Showmax gibi önemli TV kanalları, Habertürk Gazetesi, Marie Claire, Marie Claire Manson, Newsweek, FHM ve daha birçok ünlü dergi ile Habertürk Radyo, Bloomberg HT Radyo, HT Spor Radyo, Habertürk.com ve Ajans Habertürk (Ciner News Agency) gibi önemli medya kuruluşlarının sahibidir.

Aynı zamanda Kasımpaşa SK’nın sahibi olan Turgay Ciner evli ve iki çocuk babasıdır. Büyük oğlu Atilla kendi inşaat şirketini yürütmektedir.

Sahip olduğu kuruluşlar
2002-2007: Sabah (Dinç Bilgin’den satın aldı, TMSF’ye sattı.)
2002-2007: Takvim (Dinç Bilgin’den satın aldı, TMSF’ye sattı.)
2005: Bugün (Mehmet Ali Ilıcak ile ortak yaptı.) (Akın İpek’e sattı.)
2007-2009: TV Guide
2009-: Gazete Habertürk

Televizyon
2002-2003: M TV
2002-2006: Yeni TV (Dinç Bilgin’den satın aldı.)
2002-2007: atv (Dinç Bilgin’den satın aldı, TMSF’ye sattı.)
2002-2007: atv Avrupa (Dinç Bilgin’den satın aldı, TMSF’ye sattı.)
2003-2004: 10 TV
2004-2005: Merkez TV
2004-2007: TürkÇ TV (TMSF’ye sattı.)
2005-2007: Kanal 1 (TMSF’ye satıp geri aldı.)
2007-: Habertürk TV (Ufuk Güldemir’den satın aldı.)
2007-2010: Kanal 1 (TMSF’den satın aldı, Bloomberg L.P.’ye sattı.)
2010-: Bloomberg HT (Bloomberg L.P. ile ortak yapmaktadır.)
2013-: Show TV (TMSF’den satın aldı.)
2013-: Showmax (TMSF’den satın aldı.)
2015-2016: HT 7/24 Spor (Yavuz Semerci’den satın aldı.)

Radyo
2007-: * Habertürk Radyo (90.4 İstanbul) (Ufuk Güldemir’den satın aldı.)
2010-: Bloomberg HT Radyo (92.7 İstanbul)
2015-2016: * HT Spor Radyo (87.7 İstanbul) (Yavuz Semerci’den satın aldı.)

Spor Kulübü
Kasımpaşa SK

Show TV Kurucusu Mehmet Emin Karamehmet Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

2010 yılında dünyanın en zenginleri sıralamasında 4 milyar dolarla en zengin Türk iş adamı olan Karamehmet 1 Nisan 1944 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğmuştur. Liseyi Tarsus Amerikan Koleji’nde ve Robert Koleji’nde tamamlamıştır. 1969-1970 dönemlerinde Mersin İdmanyurdu’nda başkanlık yapmıştır. Başkanlık yaptığı dönemde Mersin İdmanyurdu birinci ligi dördüncü sırada tamamlamıştır. 1994 yılında Turkcell’i Murat Vargı ile birlikte kuran iş adamı Türkiye’yi GSM hizmetiyle tanıştırmıştır. Turkcell’in ilerlemesiyle Türkiye’nin ilk digital platformu olan Digitürk’ü hayata geçirmişitir.

Sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Çukurova Holding, medya, taşımacılık, hizmet, finansal hizmetler, otomotiv, endrüstri, inşaat, iletişim, bilgi teknolojileri ve enerji gibi alanlarda faaliyet göstermektedir.

Show TV kimin, sahibi kim? Show TV ne zaman kuruldu?

Mehmet Emin Karamehmet’in Şirketlerine El Konuldu!

2013 tarihinde sahip olduğu Çukurova Holding’in Cavit Çağlarla İnterbank ile ilgili kredi ilişkilerinden kaynaklanan 440 milyon dolar borçtan kalan 75 milyon doların ödenmemesiyle TMSF tarafından Show Tv, Akşam Gazetesi, BMC, Digitürk, Lig Tv, Skyturk360 gibi kuruluşlarına ve şirketlerine el konulmuştur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.