Shenzhen’deki ultra fütürist kule 300 bin kişiye ev sahipliği yapacak

Bir parkın uzantısı olarak tasarlanıp çok amaçlı kullanım için inşa edilmiş olan “C Kulesi”, güney Çin kenti Shenzhen’in en yüksek gökdeleni olacak.
Takip et
Shenzhen’deki ultra fütürist kule 300 bin kişiye ev sahipliği yapacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

400 metre yüksekliğindeki çok amaçlı C Kulesi, eğimli çok katlı bir köprü ile birbirine bağlanan ve altında bitkilerle süslenmiş teraslarla çevrili iki gökdelenden oluşuyor. Bina, Zaha Hadid Architects tarafından içinde büyük şirketleri barındırmak üzere tasarlanmış; ancak herkese açık bir kamu alanı niteliğinde.

Gökdelen, bitişiğindeki parkın bir tür uzantısını oluşturuyor. Tasarlayıcıları, “parkın ve meydanın C Kulesi’nin ayağında başlayıp teraslar halinde göğe yükselen ve insanları binanın kalbine davet eden bir bahçeye dönüştüğünü” belirtiyorlar. Dev kule, 300 bin kadar çalışana rahatlıkla iş mekanı temin edebilecek genişlikte. Binada, ofislerden başka konferans ve uluslararası sergi salonları, daireler, bir otel, butikler, restoran ve kafeler de mevcut. Aslında bu bina, başlı başına bir kent!

Kulelerin tasarımında saydam bir duvar öngörülmüş; böylece bina çok ısınmıyor ve doğal havalanma mümkün oluyor. Ayrıca Zaha Hadid Architects Ofisi binanın yapımında sadece düşük karbonlu dönüştürülmüş malzeme kullanacak. Dev kompleksin ziyaretçileri buraya, park etmek için yer de bulacakları bisikletleriyle veya bir kamu aracıyla erişebilecekler. Metro ile gelenler için ise metro istasyonu ile bina arasında bir yeraltı bağlantı geçidi mevcut.

Bütün Zaha Hadid Architects projelerinde olduğu gibi, bu bina da suların toplanma ve arıtma tesisleriyle ve tüm bölgeyi aydınlatabilecek elektrik enerjisi üretecek kapasitede güneş panelleriyle donatılmış olacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.