SGK’nın ‘S’ ve ‘Ş kodlarına dikkat emekliliğiniz iptal edilebilir

İnternetten ya da e-Devlet’ten hizmet dökümünüze baktığınızda sigorta prim listenizde bazı harfler görüyorsanız ciddiye alın. Çünkü SGK’nın ‘S’ ve ‘Ş’, olarak kodladığı iş yerlerinde çalışanların emekliliği ya da sigortası iptal edilebilir.
Takip et
SGK’nın ‘S’ ve ‘Ş kodlarına dikkat emekliliğiniz iptal edilebilir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşe ilk girdiğimiz tarihe göre prim gün sayımız tespit ediliyor. Bu primlerimizin, daha doğrusu hizmetlerimizin dökümünü artık e-Devlet sistemi üstünden rahatça görebiliyoruz. Böylece sigortamız yapılmış mı, primlerimiz ödenmiş mi, bizim adımıza mı başkası ismine mı yazılmış tamamını görebiliriz. Öte Yandan burada gerçek maaşımızın SGK’ya bildirilip bildirilmediğini de rahatça kontrol edebiliriz. Bu dökümü incelerken karşınıza bazı harfler çıkabilir. İşte burada dikkatli olmak gerekiyor.

SGK KODLAMA YAPIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahte sigortalı bildirimini önlemek için bazı kriterler çerçevesinde iş yerlerini sahte, şüpheli ve kontrollü olarak tanımlamaktadır. Sabah’tan Faruk Erdem’in yazısına göre; bu tanımlar S (Sahte iş yeri), Ş (Şüpheli iş yeri) ve K (Kontrollü iş yeri) harfleri ile kodlanmaktadır. Peki bu harfler ne anlama geliyor.

Ş KODLU İŞYERİNE İNCELEME YAPILIR

Hizmet dökümünde gördüğünüz ‘Ş’ harfi, sizi sigortalı bildiren iş yerinin şüpheli iş yeri kapsamında olduğu ve iş yeri ile ilgili denetim/inceleme yapılacağı manasına gelir. Bir işyerine ‘Ş-Şüpheli’ kodu konulduktan sonra, bu iş yeri ile ilgili denetim süreci başlatılır. Denetim, bu iş yerinden sahte sigortalı bildiriminde bulunup bulunulmadığının tespiti maksadıyla yapılır. Denetim sonuçlanıncaya kadar iş yerinin ‘Ş’ olan kodu değiştirilmez, denetim sonucuna göre, sahte sigortalı bildirimi yapıldığı belirlenirse ‘Ş’ kodu, ‘S’ (sahte iş yeri) olarak değiştirilir ve bu iş yerinden yapılan sahte hizmet bildirimleri iptal edilir.

Herhangi bir problem olmadığı anlaşılırsa ‘Ş’ kodu tamamen kaldırılır ve bu iş yerinden yapılan hizmet bildirimleri geçerli kabul edilir. Denetimin ne kadar sürede neticeleneceği ile alakalı kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Fakat denetim sonuçlanmadan da, bu iş yerinden bildirilen sigortalılar, yani hizmet dökümünde ‘Ş’ harfi bulunan sigortalılar emeklilik talebinde bulunabilir, hatta aylıkları da bağlanır.

MAAŞ KESİLEBİLİR

Fakat denetim neticesinde bildirilen hizmetlerin sahte olması sebebiyle iptal edilmesi neticesi emeklilik hakkını kaybedenlerin aylıkları kesilir ve yersiz ödenmiş olan aylıklar geri istenir. ‘Ş’ harfi ile gösterilen iş yerlerinden isminize yapılan bildirimler fiili çalışmanıza dayanıyorsa, endişe edilecek bir vaziyet yoktur.

BUNLARI YAPMAYIN

Eğer bu harfleri görmüşseniz hemen panik olmaya gerek yok. En yakın SGK’ya giderek vaziyeti öğrenebilir, inceleme sonucunu takip edebilirsiniz.

Fakat başınıza iş açacak şu konulardan da uzak durun:

  • Bir iş yerinde fiilen çalışmadan kendinizi orada sigortalı göstermeyin. Bir yakınınızı da böyle sigortalı göstermeyin. Fiili çalışmanın sigorta için koşul olduğunu unutmayın.
  • İş yeri sahibiyseniz kimseye ‘hatır sigortası’ yapmayın. Fiilen çalışmayan kimseleri iş yerinizde çalışıyormuş gibi bildirmeyin. Neticede primler silindiği gibi siz de ceza alırsınız.
  • Piyasada sizi sigortalı yapmak vaadiyle dolaşan dolandırıcılara kanmayın. Bunlara paranızı kaptırmayın. Sık sık hizmet dökümünüzü inceleyip primlerinizi kontrol edin.
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.