adplus-dvertising

SGK’dan önemli EYT açıklaması: Mümkün değil! Milyonlarca EYT’li için son gün!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı EYT müjdesinin ardından borçlanma yaparak prim gün sayılarını doldurmak isteyenlere kritik uyarı geldi. 1 Ocak itibarıyla EYT’lilerin borçlanma tutarlarına asgari ücrette yapılan artış oranında zam gelecek. Oluşan yoğunluk nedeniyle sisteme erişimde sıkıntılar yaşanırken, SGK dokümanı almaya çalışan bazı vatandaşlar “Sistemde yaşanan teknik bir aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı” mesajıyla karşılaştı.
Takip et
SGK’dan önemli EYT açıklaması: Mümkün değil! Milyonlarca EYT’li için son gün!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonların heyecanla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( Eyt ) düzenlemesini duyurdu. Yeni düzenlemeyle birlikte EYT’de yaş şartının aranmayacağı belirtilirken, ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emekli olacak.

SGK’dan yapılan açıklama şöyle:

KAMUOYUNDA EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) OLARAK BİLİNEN VATANDAŞLARIMIZ TARAFINDAN SGK’YA YAPILAN BAŞVURULAR

28/12/2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulunulmuş ve bu kapsamdakiler için
yaş şartı aranmayacağı belirtilmiştir. Söz konusu düzenleme henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığı halde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet gerekse doğrudan başvuru yolu ile Kurumumuzdan aylık talebinde bulunmaktadır.

Konuya ilişkin kanun yürürlüğe girmeden yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzca Aylık Bağlama işlemi yapılması yasal olarak mümkün değildir.
İlgili düzenleme yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.
Ayrıca yazılı ve görsel medyada kendisini uzman olarak tanımlayan kişilerin açıklamalarına itibar edilmemesi, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre hareket edilmesi sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

ZAMSIZ ÖDEME İÇİN SON YARIN

Yeni yılda zam gelen kalemlerden birisi de sigortalıların borçlanma primleri olacak. Asgari ücretteki artışa göre belirlenen günlük borçlanma tutarları, 1 Ocak’tan itibaren zamlanacak. Asgari ücrete yüzde 54,66 oranında zam gelirken, 2023 yılı borçlanma rakamları da bu oranda artacak. 2022’nin son mesai günü olan 30 Ocak Cuma günü borçlanma başvurusu yapanları yüzde 54,66’lık artış vurmayacak.

MİNİMUM TUTAR 106,7 TL’YE YÜKSELECEK

2022 yılında 69 TL olan günlük ödenecek minimum borçlanma tutarı 1 Ocak’tan itibaren 106,7 TL’ye yükselecek. En yüksek tutar ise 2022’de 517 TL iken, yeni yılla birlikte 799,5 TL’ye çıkacak.

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN

EYT düzenlemesinin ardından borçlanma yaparak prim gün sayılarını doldurmak isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüklerine akın etti. Açıklama yapan SGK, borçlanma başvurularının e-Devlet üzerinden de yapılabileceği belirtildi.

KİMLER BORÇLANMA YAPABİLİR?

Yeni düzenlemeye göre, çalışanın 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydının bulunması, 5 bin günlük prim ödemesinin tamamlanması, kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresinin dolması şartı aranacak. Emekli olmak isteyenler, doğum, askerlik, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların staj süreleri, hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri, sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri, seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri borçlanma yapabilecek.

VATANDAŞLAR BAŞVURU İÇİN E-DEVLET’E AKIN ETTİ

Erdoğan yaş şartının aranmayacağı EYT düzenlemesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağını bildirdi. Erdoğan’ın verdiği EYT müjdesinin ardından ise yüz binlerce vatandaş soluğu SGK şubelerinde alırken, birçok kişi de e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için internete koştu.

TALEP YOĞUNLUĞU NEDENİYLE ERİŞİMDE SIKINTILAR YAŞANIYOR

e-Devlet’te oluşan yoğunluk nedeniyle sisteme erişimde sıkıntılar yaşandı. Sosyal Güvenlik Kurumu dokümanı almaya çalışan bazı vatandaşlar “Şu anda kullandığınız hizmette talep yoğunluğu nedeniyle işleminiz sıraya alınmıştır” uyarısının birkaç dakika ardından “Sistemde yaşanan teknik bir aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı” uyarısı ile karşılaşıyor.

İşte o görüntü;

SGK’dan önemli EYT açıklaması: Mümkün değil! Milyonlarca EYT’li için son gün!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.