adplus-dvertising

SGK’dan işten çıkarma için Kod 29 düzenlemesi!

SGK, pandemi döneminde işten çıkarma için kullanılan Kod 29 ile ilgili bazı değişiklikler yaparak yeni kodlar üretti. SGK tarafından yapılan açıklamada “SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin hepsi için ayrı ayrı kodlar tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.
Takip et
SGK’dan işten çıkarma için Kod 29 düzenlemesi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

SGK’dan yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının istihdam üstündeki olumsuz etkilerinden çalışanları korumak maksadıyla Nisan 2020’de fesih kısıtı uygulamasına geçildiği söylendi. Açıklamada, “İş Yasası’nunda yer verilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller fesih kısıtı uygulamasının istisnaları arasında sayılmıştır. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller; görevin kasten ve devamlı ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içermektedir. Bu hallerin hepsinde işten ayrılış işlemlerinin SGK’ya bildirimleri ’29 no’lu kod’ üstünden yapılmaktadır” dendi.

‘OLASI PROBLEMLERIN ÖNÜNE GEÇİLECEKTİR’

Açıklamada, fesih sebeplerinin hepsinin Kod- 29 yapılmasının belirsizliklere yol açtığı söylenerek, “Birbirinden farklı fesih sebeplerinin hepsinin aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma yaşamında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üstüne SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin hepsi için ayrı ayrı kodlar tespit edilmiştir. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih nedenlerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası problemlerin önüne geçilecektir” ifadelerine yer verildi.

‘KISITLAMADA KOD- 29 İLE İŞTEN ÇIKARILANLARIN SAYISI AYLIK YAKLAŞIK 15 BİN KİŞİ’

İşverenlerin fesih kısıtını delmek maksadıyla, birçok işçinin Kod-29 ile işten çıkardığı yönünde iddiaların olduğu söylenen açıklamada, “Fesih kısıtını delmek maksadıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın Kod- 29 kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Geçmiş dönem SGK verilerine göre işten ayrılış sebebi Kod- 29 olarak söylenen çalışan sayısı senelere göre; 2018’de 233 bin 430, 2019’da 194 bin 524, 2020’de 176 bin 662’dir. Fesih kısıtından önceki dönemde aylık yaklaşık 17 bin çalışanın işten ayrılış sebebi Kod- 29 olarak bildirilmiş iken fesih kısıtından sonraki dönemde bu sayı daha düşük olup aylık yaklaşık 15 bin kişidir” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.