Sfumato tekniği nedir? Sfumato tekniğinin kullanıldığı eserler

Başta Leonardo Da Vinci'nin kullandığı özellikle Mona Lisa tablosunda öne çıkan Sfumato tekniği nedir sorusu son günlerde birçok kişi tarafından merak edilmeye başladı. Peki Sfumato tekniği ne demek, nasıl yapılır, hangi eserlerde kullanıldı? Kendine has tekniği olan Leonardo Da Vinci'nin gizemi ne? Sfumato tekniğinin anlamı ve kullanıldığı eserler haberimizde...
Takip et
Sfumato tekniği nedir? Sfumato tekniğinin kullanıldığı eserler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Leonardo Da Vinci en çok Mona Lisa tablosu ile tanınıyor. Bu tablo hakkında birbirinden farklı yüzlerce yorum yapıldı. Mona Lisa’nın Leonardo’nun kadın hali
olduğu yorumunu yapan da olmuştur, bu kadının Leonardo’nun gizli aşkı olduğu yorumunu yapan da… Leonardo’nun bu eserinde aslında kendine has bir teknik
saklı.  İşte, Sfumato tekniği nedir sorusunun detaylı yanıtı…

Sfumato (sfoo · mah · toe olarak telaffuz edilir), sanat tarihçilerinin İtalyan Rönesans bilgili Leonardo da Vinci’nin baş döndürücü yüksekliklere çıkardığı bir resim tekniğini tanımlamak için kullandıkları kelimedir . Tekniğin görsel sonucu, (bir boyama kitabında olduğu gibi) sert ana hatların olmamasıdır. Bunun yerine, karanlık ve açık alanlar küçük fırça darbeleriyle birbirine karışarak, daha gerçekçi olsa da ışık ve renk tasvirini oldukça puslu hale getirir.

SFUMATO TEKNİĞİ NEDİR?

Sfumato, Rönesans döneminde kullanılan dört kanonik resim modlarından biridir. Diğer üçü Cangiante, Chiaroscuro, ve Unione’dir.

Sanat tarihinde oldukça önemli bir kavram olarak bilinen Sfumato tekniği nedir sorusuyla araştırılıyor. Hem Mona Lisa için hem de Leonardo’nun diğer tablolarında bulunan gizemler aslında daha büyük önem taşıyor. Leonardo Da Vinci’yi dünya sanat tarihi içinde ayrı bir yere yerleştirdiği kendine özgü bulduğu özel tekniği Sfumato olarak biliniyor.

İtalyanca bir terim olan Sfumato, “fuma” (duman) sözcüğünden türetilmiş bir kelimedir ve 15. yüzyılda yağlıboyanın keşfiyle, neredeyse algılanamayacak ton ve
renk geçişlerini adlandırmak için kullanılmıştır. Tonların birbiri içinde eritilmesiyle yumuşak etki yaratmayı amaçlayan bir boyama tekniği olan Sfumato, ilk kez
Leonardo da Vinci tarafından uygulanmış ve 15. yüzyılın keskin dış çizgili biçimleri bu sayede belli bir yumuşaklık kazanmıştır.

Leonardo Da Vinci’nin Eserlerindeki Sfumato Tekniği

Bu tekniği Leonardo Da Vinci’nin ilk eserlerinden itibaren görmek mümkündür. Da Vinci bu tekniği daha çok aydınlık alanlardan karanlık alanlara geçişlerde
kullanmıştır. 1475 tarihli The Annunciation (Müjde) isimli resimde bu çok açıktır. Resimde Leonardo, Meryem’i ve İsa’nın geleceğini müjdeleyen haberci meleği
(Cebrail’i) tasvir etmiştir. Meryem resmin sağ tarafında kabartmalı ve resim yüzeyine dik yerleştirilmiş masanın arkasında oturmakta, melek de önünde eğilmiş,
ona İsa’nın doğumunu müjdelemektedir.

Figürlerin ve antik yapıların arkasında ise ağaç ve dağlarla örülmüş manzara bir sis bulutu içinde bu teknikle yavaş yavaş gözden yitmiştir.

Aynı tarihte yapılmış Portrait of Ginevra de Benci (Ginevra de Benci’nin Portresi) resmine baktığımızda ise gözleri kayıtsız bir şekilde bize bakan Benci ailesinden bir kadın yüzü ve arkasında da gitgide yumuşak renklerle silinmekte olan bir manzara görülmektedir. 1486 tarihli Virgin Of The Rocks (Kayalıklar Bakiresi) resminde ise Leonardo Da Vinci, dört dini figürü ele almıştır; İsa, Meryem, Cebrail ve Vaftizci Yahya… Figürlerin arkasındaki kayalıkların renk değişimlerinden Sfumato tekniğinin en iyi şekilde kullanıldığı fark edilmektedir.

Sfumato tekniği nedir? Sfumato tekniğinin kullanıldığı eserler

Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa ile birlikte en iyi bilinen eserlerinden biri olan The Last Supper (Son Akşam Yemeği) yine Sfumato tekniğinin kullanıldığı bir
eserdir. Santa Maria Delle Grazie Manastırı’nın yemekhane duvarında yer alan fresk, İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki son gecesini anlatmaktadır. Eserde çizgisel perspektif kullanılmakla birlikte, Sfumato tekniği sayesinde arka planda yumuşak renk değişimleri ve gölgelenmeler oluşturulmuştur.

Sfumato tekniği nedir? Sfumato tekniğinin kullanıldığı eserler

Son olarak 1506 tarihli La Gioconda (Mona Lisa) tablosuna baktığımızda, bu resimde artık Sfumato tekniğinin en üst safhaya vardığını görüyoruz. Yarı gülümser güzel yüzüyle bize sevgi ve şefkatle bakan Mona Lisa, Sfumato tekniğiyle daha canlı bir görünüme kavuşmuş ve bu tekniğin yardımıyla dünyanın en meşhur tablosu olmuştur.

Sfumato tekniği nedir? Sfumato tekniğinin kullanıldığı eserler

Leonardo Da Vinci gizemleri

The Sun gazetesi, bütün dünyada milyonlarca adet satan Dan Brown’un ‘Da Vinci Şifresi’ adındaki kitabına gönderme yaptığı haberinde, araştırmacıların ayna yöntemiyle baktıkları Mona Lisa, Bakire ve Çocuk tablolarında bir takım yaratıklar bulunduğunu saptadıklarını iddia etti.

Leonardo Da Vinci’nin tabloları üzerinde çalışan bir grup sanat tarihçisi, ressamın bazı tablolarına aynayla bakılınca Tanrı figürü belirdiğini söyledi

Sfumato tekniği nedir? Sfumato tekniğinin kullanıldığı eserler

Ünlü İtalyan ressam Leonardo Da Vinci’nin eserlerinin içine gizlenmiş ve ancak aynada bakıldığı zaman görülebilen gizemli yüzler ve dini semboller ortaya çıktı.

Uzmanların uzun araştırmaları sonucu tespit edilen figürler için ilginç yorumlar yapıldı. Resimler üzerinde çalışan ve sanat tarihçilerinden oluşan “Kutsal Kitap ve Tabloların Aynası” adlı grup, Da Vinci’nin yaşadığı dönemde Katolik Kilisesi tarafından sapkınlıkla suçlandığı için özel düşüncelerini bu şekilde resimlerine gizlediğini belirledi.

Ressamın en ünlü eserleri olan “Mona Lisa” ile “Bakire ve Çocuk” tablolarında aynı yöntemle Tanrı figürü işlendiğini öne süren grup, gizemli görüntüyü internet sitelerine de koydu. Buna göre, Mona Lisa tablosundaki resmin sağ kolunun alt kısmında, Yahudi Tanrısı Yehova’yı Vatikan tacını giymiş şekilde resmeden bir figür ortaya çıkıyor.

Sfumato tekniği nedir? Sfumato tekniğinin kullanıldığı eserler

AZİZ JOHN TABLOSUNDA GİZLİ ADEM İLE HAVVA

“İsa’nın Son Akşam Yemeği” adlı tabloda ters duran bir kutsal kase şekli belirirken, “Aziz John” tablosunda ise Adem ve Havva’yı cennet bahçesindeyken gösteren bir figür yer alıyor.

YAHUDİ TANRISI BELİRİYOR

“Bakire ve Çocuk” tablosuna aynayla bakılınca, Yahudi Tanrısı Yehova, Vatikan tacıyla görülüyor.

Mona Lisa, (İtalyanca ve İspanyolca: “La Gioconda”; Fransızca: “La Joconde”), İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci’nin eseridir. Tablodaki kadın, yüzündeki “gizemli gülümseme” ile sanat tarihinin bir parçası haline gelmiştir.

Leonardo, “Mona Lisa” tablosu için çalışmalarına 1503 yılında başladı ve eseri tamamlaması üç-dört yıl sürdü. Eser, şu anda Fransa’daki Paris – Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca tablonun güvenliği gelişmiş bir X-ışını sistemiyle sağlanmaktadır.

Sfumato tekniği nedir? Sfumato tekniğinin kullanıldığı eserler

Leonardo da Vinci’nin 500 yıl önce resmettiği Mona Lisa’nın gülümsemesi “çözümlendi.” Hollanda’daki Amsterdam Üniversitesi’nden matematikçiler, sanat tarihçileri ve bilgisayar mühendisleri, Mona Lisa’nın yüzündeki ifadeyi ve duygularını analiz eden bir bilgisayar yazılımıyla tabloyu inceledi.

Kutsal Kase tartışmalarının da merkezine oturan tablo ve ifade ettikleri, yüzyıllardır bilim adamları ve sanatçılar tarafından analiz edilmeye çalışılıyordu. “Newscientist” dergisinin haberine göre, yazılımda kullanılan bir algoritma (sistematik hesaplama) ile sanatın sırrı, bilim yardımıyla anlaşılmış oldu. Yazılım; dudak kıvrımı, göz kenarındaki kırışıklıklar gibi ana yüz hatlarını temel 6 duyguyla harmanlayarak sonuç üretiyor.

Sfumato tekniği nedir? Sfumato tekniğinin kullanıldığı eserler

Leonardo Da Vinci’nin 1503-1506 yıllarında yaptığı ve bir başyapıt olarak sanat tarihinde yerini alan resim, 2004 yılında, Kanada Ulusal Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanları tarafından da özel üç boyutlu teknoloji kullanılarak inceleme altına alınmıştı.

Louvre Müzesi’nin isteğiyle tabloyu üç boyutlu renkli lazer taramasından geçiren uzmanlar, hazırladıkları raporu açıkladı. Buna göre de, Mona Lisa’nın esrarengiz tebessümü, yeni doğum yapmış bir annenin gülümseyişi. Araştırmada, Mona Lisa’nın o zamanlar genellikle hamile ya da yeni doğum yapmış kadınların kullandığı çok ince ve saydam bir tülle boynundan aşağısını örttüğü tespit edildi. Uzmanlara göre; tablo, Mona Lisa’nın ikinci oğlunun doğumuna ithâfen yapıldı.

Mona Lisa Gülüşü 2003 Columbia Pictures, Revolution Stüdyoları’nda yapılmıştır. Yönetmenliğini Mike Newell, senaryosunu Lawrence Konner ve Mark Rosenthal yazdığı filmde, Julia Roberts, Maggie Gyllenhaal, Kirsten Dunst, ve Julia Stiles rol almıştır

1452- 1519 yılları arasında yaşayan Da Vinci, 1490-1495 yıllarında çalışmalarını ve çizimlerini aynada göründüğü gibi deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu şekilde kişisel düşünceleri sadece yansıma sırasında okunabiliyordu.

Mona Lisa üzerinde benzer tekniği kullanan sanat ekspertleri, yaptıkları uygulama sonucunda gizli tuhaf şekilleri ortaya çıkardı. Yağlı boya ve gizemli güzelliğiyle dünyanın ilgi çekici tablosu olma özelliğini koruyan Mona Lisa’nın sanıldığı gibi yalnız olmadığı kanısına varan ekspertler, Mona Lisa tablosunda keşfedilen yüzün Yıldız Savaşları filminde kötü adam rolünde oynayan Darth Vader’e benzediğini açıkladı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.