Sezeryanla bebeği alınan Dilek hemşire koronavirüsü yenemedi!

Koronavirüse yakalanan ve 34 haftalık bebeği sezeryanla alınan hemşire Dilek Akçabelen hayatını kaybetti

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev yapan Dilek Akçabelen, koronavirüsten hayatını kaybetti.

Akçabelen, koronavirüs salgını başladığında 34 haftalık hamileydi ve doğum iznine ayrılmıştı.

30 yaşındaki Dilek Akçabelen, yüksek ateş, sırt ve bel ağrısı şikayeti ile 11 Nisan gecesi hastaneye kaldırıldı. Nefes darlığı da eşlik edince yatırıldı ve bebeğin kalp atışları zayıflayınca üç gün sonra sezaryene alındı. 2.5 kilo ağırlığında dünyaya getirdiği oğlunu yalnızca uzaktan, o da birkaç saniyeliğine görebildi. Eşi, kardeşi, anne babasıyla görüntülü konuşma yaptı, bebeğini videoda da gördü.

Sezeryanla bebeği alınan Dilek hemşire koronavirüsü yenemedi!

Ancak sezaryenden sonra hem lohusalık hem de izole odada tek başına yatmanın oluşturduğu travma ile ağlama krizleri başladı. Vaziyeti hızla kötüleşti ve doğumunun ertesi günü uyutularak yoğun bakıma kaldırıldı.

Yoğun bakımda, entübe biçimde tedavisi süren fakat sağlık vaziyetinde bir değişiklik olmayan Dilek Akçabelen’in akciğerlerinin iflas ettiği gün yüzüne çıktı. Dünyaya getirdiği bebeğini bile kucağına alamayan hemşire için Sağlık Bakanlığı da devreye girdi. Fakat bütün aramalara uygun donör bulunamadı. Vaziyeti kötüleşen Dilek hemşire, kucağına dahi alamadığı bebeğine ve ailesine veda ederek hayata gözlerini yumdu. Dilek hemşirenin Zonguldak’ta toprağa verileceği kaydedildi.

iSTANBUL TABİP ODASI: HASTALIĞA YAKALANDIĞINDA GEBEYDİ

İstanbul Tabip Odası’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Dilek hemşireyi yitirdik. Hastalığa yakalandığında gebeydi. Bebeği doğdu, yaşıyor ama kendisi Covid-19’a yenik düştü. Üzgünüz. Bütün sağlık çalışanlarımızın başı sağolsun!” dendi.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı