Sezar Algoritması Nedir?

5 Kasım 2019, 10:50 tarihinde eklendi
Sezar algoritması nedir? Çukur'un Aliço'sunun sezar algoritması kullanarak şifreli mesaj göndermesi, sezar algoritmasını en çok arananlar arasına soktu.
Sezar Algoritması Nedir?
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 2

Çukur dizisinde Aliço’nun verdiği şifreli mesajda sezar algoritması kullanıldığı belirtildi. Peki ‘Sezar algoritması’ nedir? Adından da anlaşıldığı üzere bu algoritmayı Jul Sezar gönderdiği mesajların düşmanların tarafında ele geçirilirse o mesajı anlamaması için oluşturulmuştur.

Sezar Algoritması Nedir?

EN TEMEL ŞİFRELEME YÖNTEMİ

Bu algoritma en temel şifreleme olarak kabul edilmektedir. Günümüzde şifreleme için pek güvenli sayılmamaktadır. Sezar algoritması, ana mesajın her bir harfini belirtilen anahtar sayı kadar ileri kaydırarak şifreli mesajı oluşturmak üzeredir. Şifreyi çözmek için ise anahtar sayısı ile şifreli mesajdaki her karakterin anahtar sayısı kadar geriye giderek ana mesajı dönüştürmesi üzerinedir.

SEZAR ALGORİTMASI ÖRNEĞİ

Örnek olarak mesajımız ‘Demir’ olsun ve anahtar sayımız da 4 olsun. Bu durumda şifreli mesajımız ‘Hırnü” olur. Harfleri alfabetik olarak 4 harf geriden okursak, ‘Hırnü’ yani ‘Demir’ kelimesini bulmuş oluruz.

Sezar Algoritması Nedir?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (2)
nihal
6 Kasım 2019, 09:43 tarihinde yazildi

demir kodu yanlış , eğer harften sonra 4 adım ise;

D = H
E = I
M = Q
İ = M
R = V

DEMİR = HIQMV

 • Cevapla
 • 0
  Yiğit Nail Çiğdem
  6 Kasım 2019, 17:04 tarihinde yazildi

  Şifrelemek istediğimiz harften 4 harf ileri gidip 5. harfi kabul ediyoruz. 4. harfi kabul etmiyoruz. Bu sebeple İ harfi M değil, N harfi olur.
  Öte yandan haber, Türk alfabesine göre hesaplandı. Türkçe’de Q harfi bulunmamaktadır. Bu sebeple M harfi Q değil, R harfi olur.
  R harfinin şifrelemede V harfi olacağını söylemişsiniz fakat yine yabancı alfabeye bakmış olacaksınız ki, Ü harfini atlamışsınız. R harfi V harfi değil, Ü harfi olur.
  Yine de vakit ayırıp yorum yaptığınız için çok teşekkür ederiz Nihal Hanım.

  • 0