Sezar Algoritması Nedir?

Sezar algoritması nedir? Çukur’un Aliço’sunun sezar algoritması kullanarak şifreli mesaj göndermesi, sezar algoritmasını en çok arananlar arasına soktu.

Çukur dizisinde Aliço’nun verdiği şifreli mesajda sezar algoritması kullanıldığı belirtildi. Peki ‘Sezar algoritması’ nedir? Adından da anlaşıldığı üzere bu algoritmayı Jul Sezar gönderdiği mesajların düşmanların tarafında ele geçirilirse o mesajı anlamaması için oluşturulmuştur.

Sezar Algoritması Nedir?

EN TEMEL ŞİFRELEME YÖNTEMİ

Bu algoritma en temel şifreleme olarak kabul edilmektedir. Günümüzde şifreleme için pek güvenli sayılmamaktadır. Sezar algoritması, ana mesajın her bir harfini belirtilen anahtar sayı kadar ileri kaydırarak şifreli mesajı oluşturmak üzeredir. Şifreyi çözmek için ise anahtar sayısı ile şifreli mesajdaki her karakterin anahtar sayısı kadar geriye giderek ana mesajı dönüştürmesi üzerinedir.

SEZAR ALGORİTMASI ÖRNEĞİ

Örnek olarak mesajımız ‘Demir’ olsun ve anahtar sayımız da 4 olsun. Bu durumda şifreli mesajımız ‘Hırnü” olur. Harfleri alfabetik olarak 4 harf geriden okursak, ‘Hırnü’ yani ‘Demir’ kelimesini bulmuş oluruz.

Sezar Algoritması Nedir?

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı