adplus-dvertising

Seyahat izin belgesi nereden nasıl alınır? Seyahat izin belgesi alma ekranı

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı “tam kapanma” genelgesinde, şehirlerarası seyahatin 17 Mayıs’a kadar izin belgesi ile yapılacağı açıklandı. Alınan kararlardan sonra ise birçok vatandaş hem geçerli sayılacak olan nedenleri, hem de seyahat izin belgesini nasıl alacaklarını araştırmaya başladı. Yapılan açıklamaya göre seyahat izin belgesi e-Devlet üzerinden alınabiliyor.
Takip et
Seyahat izin belgesi nereden nasıl alınır? Seyahat izin belgesi alma ekranı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması bu akşam itibariyle başlayacak. Bu süreçte çeşitli sebeplerden dolayı il dışına çıkmak zorunda olan vatandaşların seyahat izin belgesi almaları gerekiyor. Hal böyle olunca, seyahat izin belgesi nasıl ve nerden alınır, özel araçla seyahat yasağı var mı, serbest mi gibi sorular merak konusu olmaya başladı. İşte E Devlet ile Seyahat İzin Belgesi Alma Ekranı

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat izin belgesi için e-Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunulabilir. Seyahat İzin Belgesi ALO 199 Vefa Sosyal destek hattı üzerinden ya da e-Devlet üzerinden alınabilmektedir. e-Devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için izlenmesi gereken ilk adım, T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmak.

Ardından İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan ‘e-Başvuru’ kısmına tıklanıyor. Seçenekler arasından ‘Seyahat İzin İşlemleri’ seçilerek form doldurulması gerekiyor. Daha sonra kısa bir süre içerisinde başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı SMS ile kişiye bildiriliyor.

Şehirlerarası seyahat etmek isteyen vatandaşların 17 Mayıs’a kadar bu belgeye sahip olmaları gerekiyor. Bu seyahat izin belgesine sahip olmayan kişiler, şehirlerarası yolculuk yapamıyor.

ÖZEL ARAÇLA ŞEHİRLERARASI YASAK VAR MI?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar şehirler arası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecektir.

GENELGEYE GÖRE ZORUNLU HAL SAYILAN DURUMLAR

Sokağa çıkma kısıtlamasında zorunlu hal sayılacak durumlar ise şu şekilde:

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteye,
Doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),
Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler,
ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan,
Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
Kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir.
SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.