adplus-dvertising

Sevda Noyan’ın tehdit davası karara bağlandı!

Sevda Noyan’ın bir televizyon programındaki sözleri sebebiyle “halk arasında korku ve panik oluşturmak maksadıyla tehdit” suçundan 6 seneye kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı dava, tarafların uzlaşması gerekçesiyle düşürüldü.
Takip et
Sevda Noyan’ın tehdit davası karara bağlandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katılmayan sanık Sevda Noyan’ı, avukatı Oğuz Özer temsil etti. Duruşmaya, müşteki olarak katılan olmadı.

Asıl hakkındaki mütalaasında, Sevda Noyan hakkında, katıldığı televizyon programında sarf ettiği sözler sebebiyle “halk arasında korku ve panik oluşturmak maksadıyla tehdit” suçundan dava açıldığını hatırlatan Cumhuriyet savcısı, Noyan’ın oturdukları sitedeki 3-5 kişiyi kastettiğini ve bunlarla alakalı liste hazırladığını beyan ettiğini kaydetti.

Sevda Noyan’ın tehdit davası karara bağlandı!

Mütalaada, Noyan’ın eyleminin “tehdit” suçunu yaratacağına karar verilip, sitede oturanların belirlenerek dava dosyasının uzlaştırma bürosuna gönderildiği söylendi. Tarafların uzlaştığını aktaran duruşma savcısı mütalaasında, bu nedenle davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.

Sevda Noyan’ın avukatı Oğuz Özer savunmasında, müvekkilinin suç işleme kastı yahut anayasal düzene karşı sözler sarf etmediğini, aksine darbe karşıtlığı ve anayasal düzeni koruma ismine beyanda bulunduğunu savundu. Noyan’ın bir daha darbe kaynaklı mağduriyetlerin yaşanmaması için elinden geleni yapabileceğini söylediğini aktaran Özer, “Kovuşturma evresinde suç vasfı değiştiği düşüncesiyle dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilmiş ve gelen cevabi yazıda adları söylenen mağdurlar ile müvekkilim arasında uzlaşmanın sağlandığı rapor edilmiştir.” diye davanın düşürülmesini talep etti.

Sevda Noyan’ın tehdit davası karara bağlandı!

Mahkeme, uzlaşma kapsamında kalan “tehdit” suçunda tarafların uzlaştığını söyleyerek davanın düşmesine karar verdi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca hazırlanan iddianamede, Sevda Noyan’ın, Mayıs 2020’de katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifadeleri sebebiyle “halk arasında korku ve panik oluşturmak maksadıyla tehdit” suçundan 3 seneden 6 seneye kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

SEVDA NOYAN NE DEMİŞTİ?

Sevda Noyan, 3 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon programında bir soru üstüne, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın bizim aile bir 50 kişiyi götürür yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede var üç beş. Benim listem hazır açıkçası” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.