Sevda Noyan ve eşi Engin Noyan kimdir? Sevda Noyan neden gündem oldu ve ne söyledi?

Tiyatrocu Engin Noyan'ın eşi Sevda Noyan'ın Ülke TV'de Esra Elönü ile yaptığı programda, "15 Temmuz kursağımızda kaldı. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda donanımlıyız" , "ayaklarını denk alsınlar benim listem hazır" sözleri kamuoyunun tepkisine neden oldu. Peki Sevda Noyan kaç yaşında, eğitimi ne, mesleği ne, nereli, eşi kim, babası ünlü biri mi? Sevda Noyan ve eşi Engin Noyan hakkında merak edilenler haberimizde...

‘Sevda Noyan neden gündem oldu?’, ‘Sevda Noyan ne dedi?’

Ülke TV’de yazar Esra Elönü’nün sorularını yanıtlayan Sevda Noyan’ın ikamet ettiği sitedeki komşularını ‘götürmek’ için hazır olduğunu söylemesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Engin Noyan’ın eşi Sevda Noyan’ın, Esra Elönü ile yaptığı programda söyledikleri gündemin ilk sırasına yerleşti. Haber 7 köşe yazarı Esra Elönü’nün Ülke TV’de sunduğu Arafta Sorular Programı’na konuk olan yazar Sevda Noyan, son dönemde gündeme gelen darbe tartışmalarının ardından 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı.

NOYAN AİLESİ REDDETTİ HABERİ İÇİN BAKINIZ.

Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk… Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

Programın sunucusu Esra Elönü ise, Noyan’ın sözleri üzerine; ” ‘Ayak’ az kalır bence, 4 ayaklarını denk alsınlar” diyerek yanıt verdi.

Sevda Noyan, sözlerinin sosyal medyada yankı uyandırması üzerine hesabından şunları söyledi:

“Evet açık ve net söylüyorum. Hiç birinizden korkmuyorum hain zombiler. Şayet bir kez daha bu ülkede darbe yapmaya kalkarsanız sonunuz hiç iyi olmayacak bunu çok iyi bilin. Yaptığınız hakaretleri attığınız iftiraları size iade ediyorum… Bilin ki hiç etkilenmiyorum.. Hain zombiler.

Konuşmam niye size dokundu tekrar darbe yapmayı mı planlıyorsunuz? Bu sefer kaçacak delik bulamazsınız. Sahte hesaplarla istediğiniz kadar saldırın, hiç etkilenmem. Alışkınız sizin iftiralarınıza… Liderim Recep Tayyip Erdoğan… Sonuna kadar onun yanındayım.”

TEPKİ GELİNCE AÇIKLAMA YAPTI: SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM

Sevda Noyan, sözlerinin sosyal medyada yankı uyandırması üzerine hesabından şunları söyledi: “Evet açık ve net söylüyorum. Hiç birinizden korkmuyorum hain zombiler. Şayet bir kez daha bu ülkede darbe yapmaya kalkarsanız sonunuz hiç iyi olmayacak bunu çok iyi bilin. Yaptığınız hakaretleri attığınız iftiraları size iade ediyorum… Bilin ki hiç etkilenmiyorum.. Hain zombiler. Konuşmam niye size dokundu tekrar darbe yapmayı mı planlıyorsunuz? Bu sefer kaçacak delik bulamazsınız. Sahte hesaplarla istediğiniz kadar saldırın, hiç etkilenmem. Alışkınız sizin iftiralarınıza… Liderim Recep Tayyip Erdoğan… Sonuna kadar onun yanındayım.”

Sevda Noyan ve eşi Engin Noyan kimdir? Sevda Noyan neden gündem oldu ve ne söyledi?

SEVDA NOYAN KİMDİR?

Sevda Noyan, tiyatrocu Engin Noyan’ın eşi olarak kamuoyunda tanınmaktadır. Noyan çifti, gençlik yıllarında serbest fikirlere sahipken orta yaşlarından itibaren ise İslamcı çizgide hayatlarını sürdürmektedir.

Sevda Köse, eski bir güzellik uzmanı. İzmir’deki yerel Ege TV’ye makyöz olarak giren Köse, Genel Müdür asistanlığına kadar yükseldi. Sevda Köse, Ege TV tarafından düzenlenen yarışma gibi birçok organizasyonu gerçekleştirdi.Boşandığı levanten işadamı Massimo Reggio’dan bir oğlu olan Köse, kapanmadan önce İzmir gece yaşamının renkli simalarındandı. 4 yıl önce Bursa’da Olay TV’ye giden Köse’nin, son olarak orada bir yerel radyoda yöneticilik yaptığı belirtildi.

Daha önce İzmirli Levanten Massimo Reggio ile evlenen Sevda Hanım, boşandıktan sonra uzun bir süre Reggio soyadını da kullanmaya devam etti. Ege TV’de makyöz olarak başladığı mesleğine, genel müdür asistanı olarak yükseldi. Sevda Noyan, makyözlük yaptığı zamanları kendisinin “cahiliye dönemi” olarak nitelendiriyor.

Daha önce İzmirli biriyle evli olan ve dekolte kıyafetlerle davetlerde boy gösteren Sevda Köse de sonradan Engin Noyan gibi çizgisini değiştirmiş.

Sevda Noyan, Yunanistan göçmeni bir ailenin kızı olarak İzmir’de dünyaya gelmiştir.

Sevda Noyan kendi deyimiyle, ‘cahiliye dönemi’ hayatında güzellik uzmanı olarak çalışıyordu. İzmir’de Ege TV’de makyözlük yapıyordu. Buradaki çalışmalarında yöneticiliğe kadar yükselmişti. Burada çalışırken, kanal tarafından düzenlenen birçok organizasyonu tertipliyordu. Daha sonra Bursa’da Olay TV’de çalışmaya başladı. Sonra da yerel bir radyoda yöneticilik yaptı.

Kader Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Sevda Noyan, gençlik yıllarında 28 Şubat sürecinde başörtülü üniversite öğrencilerine karşı düzenlenen gösterilerde yer aldığını, hatta “Hadi İran’a sloganları”na eşlik ettiğini söylemişti.

Eserleri

Aişe Sevda Noyan ile Münib Engin Noyan tarafından çıkarılan “Şapka” isimli bir romanları bulunuyor. Roman, Cumhuriyet’in ilk yıllarında çıkarılan şapka kanunun Türkiye’de neden olduğu dramları, trajikomik durumları ele alıyor.

ENGİN NOYAN KİMDİR?

Müzisyen, şovmen, tiyatrocu, televizyon programcısı ve sunucusu, yazar.

13 Kasım 1953’te İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Arnavut kökenli bir ailedendir. Selma Türkis Noyan ile Abbas Erdoğan Noyan’ın oğludur.

Engin Noyan, 1953 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Arnavut kökenli bir Türk tiyatrocu olan Engin Noyan, İstanbul Alman Lisesi ve Viyana Üniversitesi Felsefe Fakültesi Tiyatro Bilimi Enstitüsünde eğitimini tamamladı.

Türkiye’ye döndükten sonra bir müddet İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönetmen ve dramaturg olarak çalıştı. Daha sonra Noyan, tasavvufa yöneldi. Şimdilerde yurtiçinde ve yurtdışında konferanslar veriyor.

Bir dönem Avrupa’nın çeşitli yörelerinde, örneğin Fransa’nın güneydoğu şehir ve kasabalarında eşi ile birlikte çok başarılı Yahudi tiplemeleri yapmaktaydı.Engin Noyan, daha sonra tasavvufa yöneldi.

Münib Engin Noyan, Hilal TV’de uzun süre Kapılar ve Köprüler isimli programı hazırlayıp sunmuş, ayrıca yine aynı kanalda Mustafa İslamoğlu ile birlikte Vahyin Penceresinden isimli programı yapmıştır.

Münib Engin Noyan, Sevda Noyan ile evlidir.

Sevda Noyan ve eşi Engin Noyan kimdir? Sevda Noyan neden gündem oldu ve ne söyledi?

ENGİN NOYAN’IN MAGAZİNSEL HAYATI

Eski eşi Eser Noyan ile “Noyan&Noyan” isimli bir müzik grubu vardı Engin Noyan’ın; 90’lı yılları hatırlayanlar bu ikiliyi bileceklerdir.

Ancak 2000’lerin başında Eser Noyan, eşinin bir makyözle birlikle olduğu iddiasıyla boşanma davası açtı.

Eser Noyan’ın, ‘‘Köktendinci tuzağın içine düştü’’ dediği Engin Noyan’ın evini terk edip, tesettürlü makyöz Sevda Köse ile yaşamaya başladığı iddia edildi.

Engin Noyan, bu iddiaları kesin bir dille yalanladı ancak çift yine de boşandı. Boşanmanın ardından, Ege TV’de makyözlük yapan Sevda Köse ile dünyaevine girdi Engin Noyan.

Engin Noyan, Eser Hanım’la boşandıktan sonra maneviyata yönelerek yaşam şeklini değiştirdi. Bir dönem Samanyolu TV’de uzun süre programlar da yaptı.

Sevda Noyan ve eşi Engin Noyan kimdir? Sevda Noyan neden gündem oldu ve ne söyledi?

SEVDA NOYAN’IN EVLİLİK KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELERİ

Sevda Noyan bir söyleşisi esnasında evlilik konusundaki düşüncesini şöyle açıklamıştı:

“Benim bu konuda çok eskiden beri söylediğim bir tarif vardır. Ben evliliği bir limited şirketi gibi anlatıyorum. Limited şirkette ortaklar var.Diyelim ki İki ortaklı bir şirketsiniz. Şirkette birisi kazanırken diğeri kaybedemez. Ya ikisi de kaybeder ya ikisi de kazanır. Onun için bir rekabet ortamı oluşmaması gerekiyor. Evliliklerdeki, en büyük yanılgı budur. Bu da maalesef ki özellikle kız anneleri tarafından zaman içinde, çocuklarına verilmiş “Aman kızım benim gibi olma”telkini yüzünden oluyor.”

MUTLU EVLİLİK İÇİN NOTLARI
Sevda Noyan’ın karı koca arasındaki hayat arkadaşlığı, eviliği mutlu bir yuva haline getirmenin püf noktalarını da kendi üslubuyla şöyle tarif ediyor:

“Günümüzdeki en büyük problemlerden bir tanesi, kızacaklar belki anneler bana ama, annelerin kendi yaşayamadıkları her şeyi projeksiyon yapıp çocuklarında, kızlarında, yaşamak istiyor olmalarıdır. Evliliği götürmek içinde pek çok neden var, bozmak içinde … Siz nereden bakıyorsunuz önemli olan bu. On beş yıllık evliliğini bitirmeye karar veren bir arkadaşımla bir araya geldik. Aldım kalem kağıt “Hadi eşinin kötü ve iyi özelliklerini yazalım” dedim. Kötülerden başladık. Sonra iyileri yazmaya başladı.İyiler iki kat fazla çıktı. Tekrar evine döndü. Onun için nereden baktığımız önemli. 10 yıl falan oldu Ankara İlahiyatın bir organizasyonuna katıldık. Otelde kaldığımız süre zarfında Engin Bey ile görev dağılımı yaptık. Açık büfe kahvaltı yapıyoruz. Eşimin ne yiyip ne yemeyeceğini bildiğim için “ben sana getiririm” dedim. Aldım ikram ettim, kahvesini çayını getirdim. İkinci günün sonunda kamptaki hanımefendiler “ Biz sizinle kahve içmek istiyoruz, sizden şikayetçiyiz.” dediler. Ben de şaşırdım “ Nasıl yani ? Bir saygısızlık mı yaptım ne oldu? “ Yok. Sizi, eşlerimiz bize gösterdiler ‘Bakın Münib Engin Noyan ‘ın hanımı ona ne kadar güzel hizmet ediyor. Siz hiçbir şey yapmıyorsunuz bir de bize laf ediyorsunuz.’ Dedim ki “ Hanımefendiler İslam’ı yaşamaya başlayalı henüz 4-5 yıl oldu. Hepiniz ilahiyatlısınız, bu işin her şeyini biliyorsunuz. Ben cennete kısa yoldan gitmek istiyorum, siz dolanmak istiyorsanız bunu bilemem.” ‘Ne alakası var?’ dediler. “Çok alakası var; ben bir evliliğin, karı kocanın cennete gitmesi için vasıta olduğunu düşünüyorum. Önce birlikte yaşadığınız kişi sizden razı olmalı.” Diye yanıt verdim. Ben bunu başkaları için yapabiliyorum, eşime bir çay götürmüşüm ne olur ? Özel sektörde yıllarca çalıştım üst düzey yönetici olarak. Çay da götürdüm, ikram da yaptım . Müşteriniz ya da yöneticiniz size saygısızca laf ettiğinde bile sineye çekmek zorunda kalıyorsunuz. Bir hırs var karı koca arasında ben anlayamıyorum.”

Sevda Noyan ve eşi Engin Noyan kimdir? Sevda Noyan neden gündem oldu ve ne söyledi?

FENİMİZM KONUSUDAKİ GÖRÜŞLERİ

Gençlik yıllarında Feminist akımlardan etkilenen Aişe Sevda Noyan, yine bir röportajı esnasında bu konu hakkında şunları söylemişti:

“Aslında yaşadığım, gerçekten şanssız bir evliliğin neticesiydi.Kader diye bir derneğin kurucu üyelerinden biriydim. O dönemlerde de hep bu erkekleri kim büyütüyor, bunlar paraşütle mi atılıyor. Biz burada erkeklerden şikayet ediyoruz ama bunları yanlış yetiştiren yine biziz derdim. Evdeki adaletsizlik, evdeki yaşanılanlar çocuklarımızı yeterince bu anlamda geliştirmiyor. Çocuklar farklı bir şekilde yanlış yetiştiriliyor. Artık bir Müslüman bir mümine bir hanımın asla feminizme ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü feminizmin sözde sağladığı ayrıcalıkların çok daha fazlasına zaten sahibiz. Ama bunu kullanıyor muyuz ya da bu kullandırılıyor mu o konuda tabi ciddi bir sıkıntı var. Çünkü ayetlerle ilişki yeterince sağlıklı olmadığı için dindarların sorunları değişmiyor ne yazık ki. En son Almanya da kitap fuarındaydık hoş bir mümine bir hanım geldi belli ki sıkıntılı. Abla ne olur bir kahve içelim çok canım sıkılıyor dedi.Sohbet sırasında kendinden bahsetti: “Dört çocuğum var, eşim hiç hoşlanmıyor bu tür şeylerden ,onu getiremiyorum böyle yerlere, ortak hiçbir şey yapamıyoruz.” diye yakındı. Niye her şeyi birlikte yapmak istiyorsun, senin buraya gelmeni engellemiyor, cebinde kitap alacak paran var , sana eziyet etmiyor. O da belki balık tutmaktan hoşlanıyor. Bence evliliği bence iyi formüle etmek gerekiyor. Tabiki ortak yapmak istediğiniz şeyler olabilir. Ama aklını iyi kullanan hanımın evliliğinin kötü olacağını düşünmüyorum. Tabi karşısındaki kişi belirli ahlak normlarının dışında değilse, rahatsız değilse…”

Haber Etiketleri

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı