Ses Parçacıklarını Ölçen Mikrofon Geliştirildi

Standford Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda bir ses parçacığını dahi kaçırmayan mikrofon geliştirildi.

Üniversitenin fizikçileri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bulunan fonon (ses parçacıkları) sayesinde bir tek ses parçasını dahi algılayan kuantum mikrofon geliştirildi. Geliştirilen bu mikrofonda kullanılan teknoloji gelecekte üretilecek kuantum cihazların üretimine yeşil ışık yakıyor. Ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından ilk kez ortaya atılan fononlar sayesinde çalışmalarına yön veren araştırmacılar bu teoriden yola çıkarak mikrofon üzerindeki çalışmalarını tamamladılar.


Araştırmayı yürüten Amir Safavi-Naeini çalışmalar sonucunda bulunan bu mikrofonun atomların fısıltısını dahi kaydedecek bir özellikte olduğu söyleyerek kuantum sensör ve kuantum depolama aygıtlarının üretilebileceğini açıkladı. Mühendislik harikası olarak nitelendirilen kuantum mikrofonu ancak elektron mikroskobu ile görülebiliyor.

ENERJİ SONSUZ HASSASİYETLE BİLİNEBİLİR

Kullanıma başlaması ile birlikte bu mikrofonun enerjiyi kusursuz bir hassasiyetle yansıtacağı öngörülüyor. Nature dergisinde yayınlanan bir yazı ile duyurulan kuantum mikrofon tüm dünyanın ilgisini çekmeyi kısa sürede başardı. Çalışmaları konusunda destek alan Standford Üniversitesi Beşeri Bilimler ve Bilim Okulu hocası profesör Amir Safavi-Naeini, bu çalışma ile insanoğlunun algılayabileceği seslerin çok daha ötesine geçildiğini ifade etti.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı