adplus-dvertising

Serpme Kahvaltı İsrafı 100 Milyar Lira

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından açıklanan rakamlara göre 'Serpme Kahvaltı' kültürünün israfı 100 milyar lira.
Takip et
Serpme Kahvaltı İsrafı 100 Milyar Lira
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hürriyet Gazetesi’nden Erdin Çelikkan’ın haberinde, TİSVA’nın verilerinden yararlanılarak Türkiye’de yılda 214 milyarlık gıda israfı yapıldığı bildirildi. 214 milyarlık israfın da 12 milyon tona denk geldiği belirtildi.

TİSVA Başkanı olan Prof. Dr. Aziz Akgül, Türkiye’nin 67 ülkenin yer aldığı ‘Gıda Kaybı ve İsraf’ başlığı altında yapılan çalışmada 65. sırada olduğunu açıkladı. Bu israfın büyük bir kısmının da, son zamanlarda giderek artan ve kültür olarak yerleşen ‘Serpme Kahvaltı’ furyasından kaynaklandığını belirtti.

“SERPME KAHVALTI DAVRANIŞ BOZUKLUĞU”

Aziz Akgül önerisinde, serpme kahvaltıda porsiyonların azaltılmasını ya da müşterilerin isteğine göre getirilmesi gerektiğini aktardı. Ayrıca Akgül serpme kahvaltının davranış bozukluğu olduğunu da belirtti.

Serpme kahvaltıdan sonra ise otellerde sunulan ‘her şey dahil’ sisteminin de büyük bir israfa yol açtığını belirten Akgül, bu konuda da bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.