adplus-dvertising

Serinlemek için gittiği denizde nadir görülen durum yaşadı

Zonguldak’ta başında şişlik sebebiyle hastaneye başvuran 33 yaşındaki gencin; yaşadığı vaziyetin sıcak ödemine maruz kalması neticesi ortaya çıktığı belirlendi. Hastayı inceleyen uzmanlar ise tıpta ender görülen bir vaziyetle karşılaştıklarını, vakayı uluslararası kongrede yayınlayacaklarını ifade etti.
Takip et
Serinlemek için gittiği denizde nadir görülen durum yaşadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da çalışan 33 yaşındaki Caner Arık, tatil için Zonguldak’a geldi. Tatilini denizde geçiren Arık, başındaki şişliği fark edince ZBEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne başvurdu. İlk muayenede hastayı birtakım testlerden geçiren doktorlar, vakanın sıcağa bağlı ödem olduğunu tespit etti.

Serinlemek için gittiği denizde nadir görülen durum yaşadı

Ödemin el ve ayaklarda yaşanmasının normal olduğu fakat tıp literatüründe ilk defa saçlı deride olduğunu belirten Acil Tıp Uzmanı Dr. Abdullah Cüneyt Hocagil şu şekilde şeklinde konuştu:

“Başında şişme yakınmasıyla 33 yaşında erkek hasta geldi. Vakanın değerlendirme ardından başında ciddi bir ödem vardı. Ödemin sebebini hiçbir biçimde açıklayamıyorlardı. Ödem yapacak sebeplere baktık. Sebeplerin tamamını tek tek inceledik. Vakamızın iki gün içerisinde iki sefer denize gittiğini, plajda vakit geçirdiğini, sporcu olduğunu vücut geliştirme sporuyla ilgilendiğini günlük proteinle beslendiğini iki günde bir 25 gram kadar protein tozuyla beslendiğini öğrendik. Öbür sebepleri dışladıktan sonra bunun sıcağa bağlı lokalize ödem kafa derisinde ender görülen sıcak ödemi olduğunu saptadık. Sıcaklık hastalıkları sıcak hava akımlarının olduğu nedenlerde sık karşılaştığımız vaziyettir. İyi huylu isilik dediğimiz sıcağa bağlı döküntüler, ellerde ayaklarda sıcağa bağlı şişlik, bunun üst kademesi sıcağa bağlı senkop (bayılma) ve ölümcül derecesi de sıcak çarpması oluyor. Sıcak ödemi sık görülen bir vaziyet. Sıcak havalarda damarların genişlemesine bağlı kanın içerisindeki sıvı hücreler arası boşluğa geçiyor ve orada şişlik oluyor. Genelde elde ve ayakta görülen ödemi saçlı deride gördük. Çok beklediğimiz vaziyet değildi. Literatürü taradık. Rastlayamadık. Biz bu sürecin sonunda vakadan olur aldık. Uluslararası kongrede yayınlayacağız. Almamız gereken bir kaç ders var. Özellikle sıcak hava akımlarına maruz olacak sıcak havaya gidecek insanların vücudun iklime uyumu sağlayacak termoregülasyon mekanizmalarını çalıştıracak uyumlara maruziyet olması gerekir. Bir anda sıcak havaya maruz kalınca termoregülasyon mekanizmaları çalışmıyor. Sıcağa bağlı acil vaziyetler oluşabiliyor. Özellikle sıcak ödeminin ciddi bir tedavisi yok. Herhangi bir tedavi etmiyoruz. Termoregülasyon mekanizmaları çalıştırarak 20 derecenin üstüne çıkmayan ortamlarda bulunmasını tavsiye ediyoruz. El ve ayaklardaki ödemin gerilese bile saçlı deride olan ödem için hastayı takip ediyoruz. Günler içerisinde ödem aşağıya indi. Yapılacak şey bol sıvı tüketmek, sıcaktan kaçınmak. Karbonhidrat beslenmesine daha ağırlık vermek. Protein içerikli enerjiden yüksek diyeti geri planda tutmasını temin etmek.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.