Seracılık Kredi Paketi ile 1 milyar TL dağıtılması bekleniyor

Ziraat Bankası’nın bu yıl başında hizmete sunduğu ‘seracılık kredi paketi’ vatandaş tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Türkiye’nin her yerinde seracılık kültürünü geliştirmek ve iç ekonomiye katkı sağlamak için verilen kredi destek paketinin bu yıl sonuna kadar 1 milyar TL’yi aşması bekleniyor.


Seracılık Kredi Paketi ile 1 milyar TL dağıtılması bekleniyor

Ziraat Bankası’nın vatandaşa bu yıl içerisinde sunduğu ayrıcalıklardan bir tanesi olan ‘seracılık kredi paketi’ kısa zamanda yoğun bir ilgi ile karşılaştı. Bankalar taleplere yetişmekte zorluk çektiği gibi gelecek başvurular ile beraber bu yıl sonuna kadar verilecek desteğin 1 milyar TL’yi aşmasını bekliyor. Ziraat Bankası şubelerinden alabildiğiniz seracılık kredi paketine yoğun ilgi var. Sadece 3 ay gibi kısa bir sürede 400 milyon TL para dağıtılması sağladı.

TEKNİK VE EKONOMİK BÖLGELERDE YAYGINLAŞTIRILACAK

Yoğun ilgi gören seracılık kredi paketinin ikinci ve üçüncü çeyrekte daha fazla ilgi görmesi bekleniyor çünkü daha sezon gelmeden 400 milyon TL dağıtılması Ziraat Bankası’nı da şaşırttı. Sezona girildiğinde verilecek desteğin 1 milyar TL’yi aşması bile bekleniyor. Bu kredi destek paketi ile vatandaşın Türkiye’nin her bölgesinde seracılık ile çiftçilik hayatına girişi hedefleniyor. Türkiye’de seracılık denince akla gelen Antalya ve Mersin gibi şehirler yerine, teknik ve ekonomik olarak altyapının mümkün olduğu şehirlerde de seracılık yapılarak iç ekonomiye katkı sağlanılması bekleniyor.

MEYVE VE SEBZE FİYATLARINI ETKİSİ OLACAK

Ziraat Bankası yetkililerinden verilen bilgiye göre, seracılıkta en çok ilgi gören domates, patates ve muz başta olmak üzere birçok meyve ve sebze üretilecek. Üstelik isteyen her çiftçinin alabileceği seracılık kredi paketi hem çiftçiye hem de Türkiye’ye çok ciddi katkı sağlayacak. Meyve ve sebze üretiminde artış olacağı için fiyatlar yaz aylarında çok daha uygun olacak. Yetkililer, 4 mevsimi yaşayan Türkiye’de, iklimden etkilenmeyip üretimin devam etmesi içinde verilen destek paketinin büyük önem taşıdığını söylüyor.

Yazar: Samet Yeniyar

Samet Yeniyar
Diyarbakır'da yerel bir gazetede meslek hayatına atılan Samet Yeniyar, 1984 doğumludur. Yeniyar, Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatında hızlı bir yükseliş göstererek kısa süre içerisinde ulusal haber sitelerinde görev almayı başarmıştır. Yeniyar, özelikle ekonomi alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.