Şentop, İstanbul Sözleşmesi hakkında konuştu!

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, gündemdeki konulara ilişkin açıklama yaptı. Şentop, İstanbul Sözleşmesi’ne dair, “Türkiye’deki düzenlemeler büyük ölçüde kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zemin yaratıyor. Ancak bunların gerek uygulanması konusunda titizlik hem de toplumsal bilinçlenme mühim. Bu konuda kararlılık ve bilinç gerekir” açıklamasını yaptı.
Takip et
Şentop, İstanbul Sözleşmesi hakkında konuştu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, gündemdeki konulara ilişkin açıklama yaptı. Şentop’un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Yeni anayasa ile alakalı tüm partilerin, yeni anayasanın yapılmasına yönelik olarak samimi yaklaşımları olsun diyerek bekliyorum. Bu konuda adım atmak için buna gerek var.

Türkiye her zaman anayasa tartışmasının içinde. Parlamenter sisteme dönülmeli diyen partiler var. Parlamenter sisteme dönüş fakat anayasanın değişmesiyle mümkün olabilir.

Meclis’te kararlılık olursa siyasi partilerimizin yeni anayasayı yapabileceğine inanıyorum.

GERGERLİOĞLU HAKKINDAKİ KARAR

Anayasa Mahkemesi hükmün kesinleşmesini önleyen bir vaziyet değil. Anayasa Mahkemesi’ndeki bireysel müracaatın doğrudan etkisi asla yok.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ MÜNAKAŞASI

Türkiye’deki düzenlemeler büyük ölçüde kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zemin yaratıyor. Ancak bunların gerek uygulanması ile alakalı titizlik hem de toplumsal bilinçlenme mühim. Bu konuda kararlılık ve bilinç gerekir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.