adplus-dvertising

Senet için e devlet şifresi isteyen yandı

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), alışveriş merkezi tarafından senetli alışverişler için alakalı kişilerden e-Devlet şifresi, internet sayfasında üyelik yaratılması için ise T.C. kimlik numarası temin edilmesinin kişisel verilerin hukuka aykırı işlenmesi suçunu yarattığına hükmetti.
Takip et
Senet için e devlet şifresi isteyen yandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adalet Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), kişisel verileri maksadı dışında kullananlara ceza yağdırıyor. Bir alışveriş merkezi tarafından senetli alışverişler için alakalı kişilerden e-Devlet şifresi, internet sayfasında üyelik yaratılması için ise T.C. kimlik numarası temin edilmesi suretiyle kişisel verilerin hukuka aykırı işlenmesine yönelik ihbar üstüne toplandı.

Senet için e devlet şifresi isteyen yandı

Kararda; e-Devlet şifrelerinin istenilmesinin 6698 sayılı Yasaya aykırılık teşkil ettiği söylenerek gereğinin yapılmasının talep edildiği hatırlatıldı. İhbar dilekçesinde veri sorumlusunun internet sitesinde ‘Kasaya Git’ sekmesi altındaki sayfada “Senetli alışverişte onay sürecinizin başarıyla tamamlanmasını istiyorsanız aşağıdaki alana e-Devlet şifrenizi giriniz. Siparişi onaylıyorum butonuna basıldığında otomatik olarak doğrulama yapılacaktır.” biçiminde bilgilerin yer aldığı dile getirildi.

Kurul kararında şu ifadelere yer verildi: “Kredilendirmeye asıl olarak senetle yapılan alışverişler için sözleşmenin kurulması ve ifasıyla doğrudan alakalı olan alakalı kişilere ait kişisel, mali ve ekonomik verilerin işlendiği, alakalı kişilerden istenen bu verilerin işleme ilkelerine tam olarak uyumlu olduğu iddia edilmiştir. Veri sorumlusu tarafından senetli alışverişler için alakalı kişilerden e-Devlet şifresinin, internet sayfasında üyelik yaratılması için de T.C. kimlik numarasının temin edilmesinin mecburi kılınması suretiyle düzenlenen kişisel veri işleme faaliyetlerinin Yasanın 5 inci maddesinde yer verilen veri işleme koşullarından herhangi birine dayanılmaksızın gerçekleştirildiği ortadadır.

Senet için e devlet şifresi isteyen yandı

Öte yandan veri sorumlusunun internet sitesindeki üyelik başvurusu ile alakalı sayfada T.C. kimlik numarası girilmek suretiyle daha önce internet sayfasına mensup olan kişilerin kişisel verilerinin üçüncü kişilerce görüntülenebilir olması hususunun veri güvenliği açığına işaret ettiği sonucuna varılmıştır. Bu hususların kanuna aykırılık teşkil etmesi sebebiyle, kişisel verilerin işlenmesinde veri güvenliğini sağlamaya yönelik lüzumlu teknik ve idari önlemleri alma yükümlülüğünü yerine getirmeyen veri sorumlusu hakkında 300 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Veri sorumlusunun, bugüne kadar sözlü görüşmeler ve/yahut internet sitesi aracılığıyla alakalı kişilerden temin ettiği e-Devlet şifrelerini ve T.C. kimlik numaralarını ‘Kişisel Verilerin Silinmesi, Yok Edilmesi yahut Anonim Hale Getirilmesi Hakkında Yönetmeliğe’ uygun bir şekilde imha etmesi ve imha işlemlerinin yapıldığını deliller özellikteki belgeler (log kaydı gibi) ile beraber Kurula bilgi vermesi hususunda talimatlandırılmasına hükmedilmiştir.

Veri sorumlusunun internet sitesinde hesap yaratma sayfasında sisteme daha önce mensup olmuş kişilerin kişisel verilerinin görüntülenmesine sebebiyet veren güvenlik açığının ivedilikle giderilmesi, T.C. kimlik numarası temin edilmeksizin üyelik oluşturulabilmesi ismine sistemin güncellenmesi ile bu işlemlere ilişkin Kurula en geç otuz gün içinde bilgi verilmesi yönünde veri sorumlusunun talimatlandırılmasına karar verilmiştir. Öte yandan, söz konusu güvenlik açığının veri sorumlusu nezdindeki kişisel verilere hukuka aykırı olarak üçüncü kişiler tarafından erişim sağlanmasına sebebiyet vermiş olduğu; konuya ilişkin olarak resen inceleme başlatılmasına karar verilmiştir.”

Senet için e devlet şifresi isteyen yandı
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.