Senatör McConnell’dan Trump’ın Azil Davasıyla İlgili Önemli Tanık Açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump'ın azledilmesi ile ilgili davada, Senatör McConnell "Tanıkların dinlenmemesine yönelik bir fikrimiz yok" dedi.
Takip et
Senatör McConnell’dan Trump’ın Azil Davasıyla İlgili Önemli Tanık Açıklaması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Donald Trump’ın azil süreciyle alakalı mühim bir gelişme meydana geldi. Senatör McConnell, “Trump’ın azil görüşmeleri esnasında tanıkların dinlenmemesine yönelik bir fikrimiz yok” şeklinde konuştu. Bu açıklamayla beraber, süreçle alakalı kritik bilgilere sahip kişilerin dinlenmesinin önü açılmış oldu.

AZİL SÜRECİ

Eylülde basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması vaziyetinde ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini öne süren muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım’da yapılmış, Komite daha sonra 300 sayfalık rapor hazırlayarak Adalet Komitesine göndermişti.

Adalet Komitesi, “Görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini önlemek” başlığından oluşan azil maddelerini onaylamıştı.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulunun da azil maddelerini onaylamasının sonrasında, dava dosyası yargılamanın yapılacağı Senato’ya gönderilmemişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.