adplus-dvertising

Semra Güzel’in dokunulmazlığını kaldırmak için komisyon toplanıyor!

PKK’lı teröristle görüntüleri ortaya çıkan HDP milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılmasıyla alakalı süreç hızlandırıldı. Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, 20 Ocak’ta toplantıya çağrıldı. Güzel’in, terör örgütü üyeliği ile alakalı iki fezlekesi de işleme koyulacak.
Takip et
Semra Güzel’in dokunulmazlığını kaldırmak için komisyon toplanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “hızlıca çözün” talimatının sonrasında Güzel’in fezlekesi süratle Meclis’e gönderilirken, Meclis Başkanlığı da fezlekeyi bekletmeden dün sabah hemen Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’na sevk etti. Komisyon da Güzel’in vaziyetini görüşmek üzere 20 Ocak Perşembe günü toplanma kararı aldı.

İKİ AYRI FEZLEKE

Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılmasıyla alakalı süreç de böylece start almış oldu. Komisyon bu toplantısında, Güzel’in, her ikisi de “terör örgütü üyeliği” ile alakalı iki ayrı fezlekesini görüşerek işlem yapacak.

MECLİS’TE BEKLEYENLER

Güzel’in, bu iki dosyanın dışında, “terör propagandası, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına aykırılık, halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gerekçeleriyle hazırlanarak gönderilen ve halen Meclis’te bekleyen 34 ayrı fezlekesinin daha bulunduğu bildirildi. HDP’li Güzel ile alakalı dokunulmazlık sürecini başlatan fotoğraflar, terör operasyonunda öldürülen PKK’lı Volkan Bora’nın cep telefonundan çıkmıştı.

SÜREÇ BU ŞEKILDE İŞLEYECEK

Dokunulmazlıkla alakalı daha önce meydana gelen örnekler de dikkate alındığında Güzel ile alakalı süreç şu şekilde işleyecek: “Tüm partilerin temsil edildiği komisyon ilk toplantısında Güzel’in fezlekesini, savunmasını da alarak lüzumlu araştırmanın yapılması için alt komisyona sevk edecek. Alt komisyon araştırmasının sonrasında komisyonda dokunulmazlığın kaldırılıp kaldırılmaması oya sunulacak.

NİHAİ KARAR KURUL’DA

Dokunulmazlığın kaldırılması yönünde karar çıkması halinde, bu konudaki nihai kararın alınacağı Genel Kurul süreci başlayacak. Genel Kurul’da da dokunulmazlığın kaldırılması kararı alınması halinde de Güzel ile alakalı yargı süreci başlayacak.”

BİR AYI AŞABİLİR

Komisyon kaynakları, dokunulmazlığının kaldırılmasıyla alakalı benzer bir süreç yaşayan eski HDP’li Tuma Çelik örneğine dikkat çekerek, tüm bu sürecin bir ayı aşkın bir müddet alabileceği bilgisini verdi. Komisyon kaynaklarına göre, Meclis’te şu anda dokunulmazlığın kaldırılması talebiyle bekleyen fezleke sayısı da 1477’ye ulaştı. Fezlekelerin 15’i AK Parti, 262’si CHP, 13’ü İYİ Parti, 9’u MHP, 1052’si HDP, 66’sı Demokratik Bölgeler Partisi, 25’i Türkiye İşçi Partisi, 7’si Demokrat Parti, 4’ü Zafer Partisi, 2’si Yenilik ile Memleket partilerine ve 22’si de bağımsız milletvekillerine ait.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.