adplus-dvertising

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

11 Ağustos sel felaketinde en büyük hasarın oluştuğu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yıkılan köprülerin yerine inşa edilen 10 köprünün 1 sene içinde hizmete açılması planlanıyor.
Takip et
Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen sel felaketinde en büyük zararı gören ilçe oldu. Sel felaketinde ilçede yaşayan onlarca kişi yaşamını yitirdi, binalar yıkıldı, köprüler zarar gördü. Sel felaketinin sonrasında ilçede yaraların sarılması için çalışmalar hız kesmeden sürdürülüyor. Çalışmalar çerçevesinde, Ezine Çayı üstünde bir yandan istinat duvarı çalışmaları sürerken öbür yandan köprüler de tekrardan inşa ediliyor. İlçe merkezi ve köylerde inşa edilen köprülerdeki çalışmalar, kış mevsiminin bitmesinin sonrasında hızlandırıldı. Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, ilçede taşıtlar için yapılan 9, yayalar için de 1 köprünün 1 sene içerisinde Devlet Su İşleri tarafından yapılarak hizmete açılmasının planlandığını belirtti.

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

Yapılan köprülerle alakalı bilgi veren Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, “Bölgede en büyük çalışmalardan birini iller bankası iller ile birlikte Devlet Su İşleri yapıyor. Şu anda DSİ ortalama 4 bin 600-4 bin 700 metrelik çift taraflı istinat duvarı çalışmalarını başlattı. Merkez kısmının çoğu bitti. Şu anda ortalama 70 metre açıklıktaki deredeki rusubat temizliği DSİ tarafından yapılmakta ve yeni yerlerin de Ezine Çayı’nın istinat duvarları yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde en fazla hasarı gören köprülerimiz ile alakalı de şu anda merkezde taşıtlarımıza ilişkin 4 açıklıklı olmak üzere oval köprülerimiz inşallah Mayısın ortasında ve sonuna doğru bitecek ve trafiğe açılacak.

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

Öte Yandan yaya köprülerimiz ve 4 adet taşıt köprümüzün de fore kazık işlemleri bitti, merkezdeki köprünün bitmesine müteakip öbür köprülerin çalışmaları başlayacak. 1 sene içerisinde 9 adet taşıt ve 1 adet yaya köprüsü olmak üzere toplam 10 adet köprünün DSİ tarafından bitirilmiş olması planlanıyor ve bunların da ihaleleri yapıldı. İl Özel İdaremizce köylerdeki İlişi ve Bayramgazi’deki 2 adet yaya köprüsünde proje çalışmaları bitti, yakın zaman içerisinde ihalesi yapılacak” şeklinde konuştu.

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

‘Heyelanların meydana geldiği köylerde çalışmalar sürüyor’

Ağır kış koşulları nedeniyle yavaşlayan çalışmaların baharın gelmesi ile hız kazandığını söyleyen Atıcı, heyelanların yaşandığı köylerde de çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayarak, “Yoğun kış koşullarının akabinde birçok köyümüzde heyelanlar yaşandı. Biz can güvenliğini tahliye atmamak için bu vatandaşlarımızı tedbiren evlerden uzaklaştırdık. Mühendislerimiz, AFAD’ımız baktıktan sonra eğer bir istinat duvarıyla ve benzer bir koruma düzeniyle can güvenliğini tehlikeye atmayacak vaziyete getirilebilirse inşallah o çalışmayı yapacağız. Aksine maruz alan içerisine kaldığı belirlenirse, heyelanın devam edeceği kanaatine varılırsa mecburen vatandaşlarımızı AFAD’ımızın yaptığı konutlardan yararlandırmak suretiyle hak sahibi yaparak o yerde yaşatmamalıyız.

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

Daha önceki dönemlerde afete maruz kalıp afete maruz ilan edilen yerlerde konaklamaya devam eden vatandaşlarımızın evlerinin olduğu yerde genelde kaymalar mevcut. İnşallah o vatandaşlarımızı da başka bölgelerden hak sahibi yapıp oradan kurtaracağız. Şu anda tam olarak son kar afetinden dolayı etkilenen Darsu mevkiinde 3, Bayramgazi’de 3 adet olmak üzere toplam 6-7 adet konutumuzda sıkıntı var. Onun dışında öbür yerler zaten 80-90’lı senelerde afete maruz alan olarak ilan edilmiş yerler. Oralarda hayat yoktu, yalnızca fiilen hayatın olduğu 6 adet konuta yönelik çalışma yaptık” diyerek konuştu.

“Kurumlarımız destan yazmaya devam ediyor”

Devletin bütün kurumları ile afetzedelerin yanında olduğunu kaydeden Kaymakam Murat Atıcı, “Son sene 2 sene içerisinde Elazığ Depremi’nden başlamak üzere Malatya depremi, Van’da meydana gelen çığ felaketi İran’da yaşanan depremin akabinde Van’da etkilenen konutlar, Giresun Dereli ve Giresun’un öbür ilçelerinde yaşanan sel afeti, İzmir Depremi, Arhavi seli, Akdeniz Bölgesi’nde yaşanan yangınlar ve Batı Karadeniz’de başta Bozkurt olmak üzere meydana gelen büyük afet ve pandemi süreci, 2 sene komple fani dünyadaki sınavlarla geçirdik. Biz, devlet olarak bu afetlerin birçoğunda sayın bakanlarımız tarafından görevlendirildim.

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

Selin yıktığı Bozkurt’ta köprüler yeniden inşa ediliyor

Şunu iddia ediyorum, bu her bir afetten sonraki çalışmalarla alakalı devletimizin bütün kurumlarının yaptıkları yüksek lisans doktora tezi olarak okutulacak düzeyde insani yardımlardan tutun, afetin ilk arama kurtarma sürecinde devletimizin yaptıkları takdire şayan. Bunu bir kaymakam olarak söylemiyorum, bir vatandaş olarak söylüyorum. Kızılayımız, AFAD’ımız, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığımız ve genel müdürlükleri, TOKİ, İller Bankamız ve DSİ destan yazdı, destan yazmaya devam ediyor. İnşallah vatanımıza, milletimize ve insanlığa bir daha bu şekilde afetler vermez diyerek dua ediyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.