Selde mahsur kalan vatandaşlar botlarla tahliye ediliyor

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine bağlı İlişi köyünden geçen çayın sel suları sebebiyle taşması neticesi köydeki bazı evler su altında kaldı. Başlatılan tahliye çalışmalarında, evlerinde mahsur kalan vatandaşlar, itfaiye ekipleri tarafından botlarla kurtarıldı.
Takip et
Selde mahsur kalan vatandaşlar botlarla tahliye ediliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kastamonu il genelinde gece saatlerinde başlayan yağış aralıklarla etkisini arttırarak devam ediyor. Yoğun yağış sebebiyle Kastamonu’nun İnebolu ve Bozkurt ilçelerinde sağanak yağmurun sonrasında sel sularının da etkisiyle taşan çaylar sebebiyle su baskınları oluştu. Birçok kişi evlerinde mahsur kaldı.

Taşkın sebebiyle belediye hoparlörlerinden anons yapılarak, vatandaşların iş yerlerini açmamaları ve çay kenarına yaklaşmamaları, birinci katta oturanların üst katlara çıkarak önlem almaları gerektiği uyarısı yapıldı. Öte Yandan Kastamonu-İnebolu Karayolu, Küre Ersizlerdere mevkiinde ve Küre-İnebolu yolu ile Şenpazar-Cide arasında yaşanan heyelan sebebiyle ulaşımda aksamalar meydana geliyor. Ulaşımın kapalı olduğu bölgelerde ekipler tedbir aldı.

Selde mahsur kalan vatandaşlar botlarla tahliye ediliyor

AFAD’dan taşkın riski uyarısı

Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Batı Karadeniz’de meydana gelen yoğun yağış ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Bartın ve Sinop’taki yağış dolayısıyla taşkın riskinin tehlikeli boyuta ulaştığı kaydedildi. AFAD’ın sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, Kastamonu’nun İnebolu, Bozkurt, Abana, Çatalzeytin, Küre, Pınarbaşı, Şenpazar ve Cide ilçeleri, Karabük Merkez, Ovacık ve Safranbolu, Zonguldak’ın Devrek ve Gökçebey ilçeleri ile Bartın’ın Merkez ve Sinop’un Ayancık ilçesinde, taşkın riskinin tehlikeli boyuta geldiği vurgulanarak, “Taşkın sahasındaki vatandaşlarımızın, sel ve ani su yükselmesine karşı güvenli alanlarda olmaları, araçlarını dere kenarından çekmeleri, acil vaziyetlerde 112’yi aramaları önemle duyurulur” açıklaması yapıldı.

Yazlıkçı olarak köye yerleştiğini belirten bir vatandaş, yazlıklarına oturacakları tarihte sele kapıldığını belirterek, “Buraya tamir edelim dedik, her şeyi tekrardan yaptırdık. Bu kadar olacağını tahmin edememiştik. Geçen yıl de geldik. Ama bu yıl yağışlar daha çok. Diyecek bir şey yok. Her ihtimale karşı bizi aldılar. Herkese teşekkür ederiz. Ben yazlıkçıyım. Buraya yazın geliyorum. Yazlığımızın her şeyini yaptırdık, tam oturacağımız zaman bu şekilde oldu. Cana geleceğine mala gelsin diyoruz. Çok korktuk” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.