Sel Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde binaları yıktı! Sinop ve Bartın’da dereler taştı

Şiddetli yağışlar sebebiyle Kastamonu’da yaşanan sel felaketinde 7 ilçe sular altında kaldı. Köprüler yıkıldı, araçlar sürüklendi. Can kaybı 17’ye yükseldi. Sel felaketi sebebiyle yıkılan binalardaki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Aileler yakınlarından haber almak için bekliyor. Bakan Soylu, sel felaketiyle alakalı, “Benim gördüğüm en ağır sel felaketi burası, Dereli’de karşı karşıya kaldığımız felaketin 5 misli diyebiliriz. ” ifadelerini kullanırken, Bozkurt için ‘İlçe ikiye bölündü’ şeklinde konuştu. Öte yandan bir vatandaş ise ‘Lokantada yemek yerken bir anda sular yükseldi. 5 dakika içinde oldu her şey’ diyerek konuştu.
Takip et
Sel Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde binaları yıktı! Sinop ve Bartın’da dereler taştı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şiddetli yağışla gelen sel Batı Karadeniz’de felakete yol açtı. Kastamonu, Bartın ve Sinop kâbusu yaşadı. Sel önüne ne kattıysa aldı götürdü, o dakikalar hayatta kalma mücadelesine dönüştü. Bölgeden gelen görüntüler korkutucu. Sel felaketinde 17 kişi yaşamını yitirdi, kurtarma çalışmaları kesintisiz devam etti.

Sel Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde binaları yıktı! Sinop ve Bartın’da dereler taştı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son olarak Kastamonu, Sinop ve Samsun çevreleri için güçlü yağış uyarısında bulundu. Uyarıya göre dün gece boyu devam eden yağışlar bugün öğle saatlerine kadar etkili olacak. Yapılan uyarı şu şekilde:

“Yapılan son değerlendirmeler göre; Batı ve Orta Karadeniz’de halen devam eden gök gürültülü sağanak yağmurların, Kastamonu’nun kuzeyi ile Sinop ve Samsun çevrelerinde gece saatlerinden itibaren etkisini artırarak, bugün öğle saatlerine kadar yerel güçlü (30-60 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, güçlü rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.”

Sel Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde binaları yıktı! Sinop ve Bartın’da dereler taştı

İşte sel felaketinin meydana geldiği Kastamonu, Bartın ve Sinop’taki son gelişmeler…

02.48 – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketinin sonrasında araştırmalarda bulundu. Bakan Soylu, sel felaketiyle alakalı, “Benim gördüğüm en ağır sel felaketi burası, Dereli’de karşı karşıya kaldığımız felaketin 5 misli diyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Bakan Soylu, “Bozkurt’ta arama, kurtarma çalışmalarında sona geldik diyebilmem mümkün. Hâlâ bu gece arama kurtarma ekiplerimiz bütün evlerde hem ses taktiğiyle hem de arama tarama taktiğiyle çalışmalarına devam ediyorlar. Bu arada ihbarlar var, bu ihbarlarla alakalı de çalışıyoruz. En son hemen yolun, derenin karşı tarafından 8 vatandaşımızı bir ihbar sonucunda alabilme yeteneğine sahip olduk. Yani bu ilçe ikiye bölündü. Yani ilçenin öbür tarafıyla bu tarafı arasındaki iletişim, ulaşım bu sabah 05.00’e kadar yoktu. Şuanda ulaşım da bir köy yolu üstünden sağlanabildi yani iki ayrı alanda, iki ayrı çalışma gerçekleştiriliyor.”

01:54 – Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD), sel sebebiyle Kastamonu’da 15, Sinop’ta 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, Bartın’da kaybolan 1 kişiyi arama çalışmalarının da sürdüğünü bildirdi.

01.10 – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki sel felaketiyle alakalı, “Kastamonu Bozkurt’taki afet gerçekten Dereli’deki afetin katbekat fazlası. Biz hemen hızlı bir biçimde altyapı hasarlarını içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu hasarlarının tespitlerini, gene üstyapılarımıza ilişkin hasar tespit çalışmalarımızı bütün ekibimizle beraber başlattık.” şeklinde konuştu. Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilçede düzenlenen AFAD Koordinasyon Toplantısı’nın sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sel felaketinde yaşamını yitiren vatandaşların ailelerine başsağlığı diledi.

Sel Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde binaları yıktı! Sinop ve Bartın’da dereler taştı

23.28 – Sel felaketinin meydana geldiği Sinop’ta sağanak kent merkezi ile Ayancık ve Gerze ilçelerine etkili oldu.

23.22 – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Toplamda 17 helikopter, 1512 personel, 357 araç ve iş makinası şu anda Ayancık, Türkeli ve çevre köylerinde faaliyet göstermektedirler.” şeklinde konuştu. Karaismailoğlu, sel felaketinin meydana geldiği Sinop’un Ayancık ilçesindeki araştırmalarının sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Ayancık ve Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde arama ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarını kesintisiz sürdürdüğünü ifade etti.

21.10 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki selde 17 vatandaşın yaşamını yitirdiğini bildirdi. Erdoğan, selin etkili olduğu bölgelerde bütün kurum ve kuruluşlarla yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

SULAR 4 METREYİ AŞTI

Sel en çok Kastamonu’daki 5 bin 400 nüfuslu Bozkurt ilçesini vurdu. Yağışla beraber ilçenin ortasından geçen Ezine Çayı taştı. İlçe merkezi tamamen suyla kaplandı. Su seviyesi bazı bölgelerde 4 metreye kadar yükseldi. Araçlar sel sularında sürüklendi. Birçok vatandaş bulundukları binalarda mahsur kaldı. Sel sebebiyle 10 kişi yaşamını yitirdi. Ezine Çayı kenarında bulunan bir bina çökerken, yanında bulunan 2 binada ağır hasar oluştu. İlçede arama-kurtarma çalışmaları gece boyunca devam etti. İlçe girişindeki akaryakıt istasyonunda afet koordinasyon merkezi kuruldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gece boyu burada çalışmaları takip etti, yetkililerden bilgi aldı.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün olanakların seferber edilmesi ve selzedelerin yaralarının sarılması için talimat verdi. Erdoğan öte yandan dün gece Twitter’dan, sel felaketinde 17 vatandaşın yaşamını yitirdiğini açıkladı. Erdoğan açıklamasında, meydana gelen sel felaketi sebebiyle 14 Ağustos Cumartesi günü yapılacak AK Parti 20. kuruluş sene dönümü etkinliklerinin de ertelendiğini bildirdi.

HER ŞEY BEŞ DAKİKADA OLDU

Kastamonu’da çok sayıda vatandaş mahsur kaldı. Bazı vatandaşlar binaların çatılarından helikopterle tahliye edildi. Kimilerini da ekipler cam ve balkonlardan çıkardı. Bir binanın 2’nci katındaki balkondan 20 saat sonra kurtarılabilen Mustafa Şen, yaşadığı dehşeti “Lokantada yemek yerken bir anda sular yükseldi. 5 dakika içinde oldu her şey. Selin bastığı anda içeride mal sahipleri vardı, herhalde onlar hakkın rahmetine kavuşmuş. Ben o an kapıda kaldım. Sular tavan seviyesine çıkınca hemen daldım ve suyun üstüne çıktım. Oradan binanın 2’nci katından balkona çıktım. Balkondan da beni kurtardılar” şeklinde konuştu.

5 KÖPRÜ YIKILDI

Sel yüzünden Kastamonu’da 3, Bartın’da 2 köprü yıkıldı, birçok köprü de hasar gördü.

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından, Sinop ve Kastamonu’dan 6 helikopterle 353 kişinin tahliye edildiğini açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.