Seküler ne demek? Tdk’ya göre seküler kelimesi nedir?

Seküler gündelik yaşamda duyulan ancak tam olarak ne anlama geldiği bilinmeyen kelimeler arasında yer almaktadır. Ayrıca seküler üzerinden türeyen birçok farklı sözcük olduğunu söylemek mümkün. Temel olarak bu kelimenin anlamını öğrenerek diğer türemiş sözcükleri de anlama şansını elde edebilirsiniz. Peki, seküler ne demek? TDK'ya göre seküler kelimesi nedir? Seküler değiliz ne demek? İşte detaylar.

Seküler çok sık olmasa da gündelik hayatta karşılaştığımız terimlerden biri. Seküler teriminden türeyen pek çok kelime vardır; sekülerizm, sekülerite, sekülerizasyon bunlardan birkaçı. Türk Dil Kurumu’nun resmi sayfasında sekülerin iki farklı anlamı bulunmaktadır. Peki, seküler ne demek?
Seküler sözcüğünün TDK’da belirtildiği ve anlatıldığı anlamlar hakkında bilgi vermek doğru olacaktır.

Sekülerin iki farklı anlamı bulunmaktadır;

Birincisi; yüzyıllık, yüzyıl içerisinde bir defa olan şeklinde açıklanmaktadır.
İkincisi ise laik hayata ait, dinden bağımsız şeklinde tanımlanmaktadır.

Seküler Nedir?

Seküler sözcüğü, hem çok fazla kullanılmayan hem de çok rastlanmayan bir sözcüktür. Aslında bu kelime oldukça mühim bir kavramdır. Bu manada seküler, yaklaşık olarak her yüzyılda bir defa olan olay şeklinde tanımlanır.

Seküler ”Laik vaziyete getirme, dinden bağımsızlaştırma” anlamlarına da gelmektedir. Bunun dışında yüzyıllık, yüzyıl içerisinde bir kere olan gibi anlamları da taşımaktadır. Seküler sözcüğü, Hristiyanlık doktrinin parçaları arasında bulunan Tanrının zamanın dışında var olması prensibine karşılık olarak zamana vurgu niteliği taşıyan anlamda da kullanılmıştır.

Seküler değiliz ne demek?

Ayasofya’nın cami olmasının önündeki engel kalkınca Orhan Pamuk “artık seküler değiliz” açıklamasın yaptı.  Seküler değiliz ne demek sorusu merak edildi.

Seküler olmamak devletin dine yakın şekilde yönetilmesi anlamına geliyor.

Seküler devlet ya da laik devlet, resmî bir dini bulunmayan ve yasaların belli bir dine göre şekillendirilmediği devlettir. Laik devletler, herhangi bir dine inanan veya hiçbir dine inanmayan tüm vatandaşlarına eşit mesafede bulunur, bu tür devletlerde kişiler dinî inançlarına bakılmaksızın aynı mahkemelerde aynı yasalarla yargılanır.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı